Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmancık pirincini baldo diye satıyorlar

Reis Gıda'nın sahibi Mehmet Reis, raftaki yerli ürünlerin pek çoğunda ithal karışımı olduğunu ve ürün kalitesinin düştüğünü söyledi. Reis, "Osmancık pirincini baldo diye satıyorlar" dedi

Giriş Tarihi: 19.5.2015
Osmancık pirincini baldo diye satıyorlar
Gıda fiyatlarındaki artış gündemden düşmezken market raflarındaki hileler tüketiciyi daha fazla mağdur ediyor. Kuru gıda firmalarından Reis Gıda'nın sahibi Mehmet Reis, ithal yerli karışımı paketli ürünlerin 'yerli' diye market raflarında piyasaya sürüldüğünü söyledi. "Osmancık pirinci baldo diye satılıyor. Paketli ürünlerin içerisinde ithal karışımlar var. İthal ürün yerliden yüzde 50 daha ucuz. Dolayısıyla tüketici hem lezzetsiz hem de kalitesiz ürünü daha pahalı satın alıyor" diyen Reis, tüketicinin kandırıldığını vurguladı.

UCUZA ÜRETİM YAPTIRIYORLAR
Bazı marketlerin satın alma yetkililerinin üreticilere fiyat baskısı yaptığını ve daha ucuza üretim yaptırdığını belirten Reis, bu şekilde tüketiciye de kalitesiz ürün satıldığını anlattı. Pazarda 2 liraya da 6 liraya da pirinç olduğunun altını çizen Reis, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kadar fiyat farkı olabilir mi? 'Ucuz her halükarda satar' deyip bu yöntemi uyguluyorlar. Kuru gıdada ithalat sadece ucuz olduğu için yapılır. Şu an dünyada en kaliteli, lezzetli ve doğala yakın ürün Türkiye'de üretiliyor. Bugün biz ABD'den pirinç ithal ediyoruz. Ama pirinç de satıyoruz. Kalitesiz Türkiye'ye giriyor, kaliteli olanı ise ABD alıyor." Marketlerin ürüne zam geldiğinde hemen yansıttığını ancak üründe fiyat düşüşü olduğu zaman bu işlemi çok yavaştan aldığını vurgulayan Reis, "Bizden 1.5 ay önce aldıkları ürüne zam gelince hemen rafa yansıtıp kârlarını ikiye katlanıyor" diye konuştu.

BU ARACILAR HER KİMSE ACİLEN AÇIKLANSIN!
Piyasada gıda fiyatlarındaki artışın kim olduğu bilinmeyen 'aracı'lara mal edildiğini dile getiren Reis, şunları söyledi: "Gıda Komitesi kuruldu. Komitenin bu aracıların kim olduğunu acilen deşifre etmesini bekliyoruz. Üreticinin perakende fiyatına müdahale etme şansı kesinlikle yok. Gıda Komitesi aracılığıyla fiyatların denetlenmesi sağlanacak. Komitenin takipçisi olduk. Birkaç perakende noktasından bu yüzden ayrıldım. Tedarikçilerin tamamının bu şekilde takipçi olması ve dik durması gerekiyor."

ÜRETİM VARSA FİYAT DÜŞER
Kuru gıdadaki fiyat artışlarıyla ilgili de konuşan Reis, üretim arttıkça fiyatların düştüğünü söyledi. Reis, "Eskiden dövizdeki artış pirinç fiyatlarına katlamalı yansırdı. İlk kez bu yıl döviz kuru arttığı halde pirinç fiyatı geriye düştü. Demek ki döviz artsa da üretim varsa fiyat düşer. Bu arz talep dengesidir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmancık pirincini baldo diye satıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN