Juncker'dan 5 maddelik öneri

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Komşu'ya darboğazdan çıkış için 5'li öneri paketi sundu. Paket, vergide sadeleştirme içeriyor

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Juncker'dan 5 maddelik öneri
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker'in Yunanistan için 5 maddelik öneri paketi hazırladığı öne sürüldü. Yunan To Vima'nın haberine göre Juncker, 2 yılda kaynak yaratacak tedbirlerin alınması halinde Komşu'ya 5 milyar euro verilebileceğini belirtti. Juncker'in önerileri arasında ülkede halen yüzde 6.5, 13 ve 23 oranlarında olan KDV'nin tek oran olarak yüzde 18'de sabitlenmesi de yer alıyor. Gayrimenkul vergisinin kaldırılması durumunda Yunanistan'ın 2 yılda 5 milyar euro kazanabileceğini belirten Juncker, faiz dışı fazlanın da yüzde 0.75'te tutulabileceği önerisini getirdi. Yunanistan faiz dışı fazla için yüzde 1.5'lik öneri getirmiş, ancak Eurogrup yüzde 3.5'te ısrar etmişti. Juncker'in Komşu'ya "KDV artışını turizm sezonundan sonra yapın. Emeklilik reformuna sonbaharda bakarız" teklifini götürdüğü de öne sürüldü.

ANLAŞMA OLABİLİR

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis de Yunan kanalı Star TV'ye yaptığı açıklamada ülkesinin uluslararası alacaklılar ile önümüzdeki hafta içinde anlaşmasını beklediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Juncker'dan 5 maddelik öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN