Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FED Haziran'da faizi artırmayacak

Giriş Tarihi: 21.5.2015 09:36 Güncelleme Tarihi: 21.5.2015 09:39
FED Haziran'da faizi artırmayacak

ABD Merkez Bankası'nın (FED) nisan toplantısına ilişkin tutanaklar, faiz artışına haziranda başlanmasının mümkün olmadığına işaret etti.

FED'in 28-29 Nisan tarihlerinde düzenlenen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları yayımlandı.

FOMC üyelerinin faiz artış zamanlaması konusunda görüş ayrılıkları yaşadığı toplantının tutanaklarında şu ifadelere yer verildi:

"Üyeler, potansiyel faiz artış takvimi ve hızı konusunda farklı fikirlere sahip olsa da Komite'nin sıkılaştırma kararının, gelecek verilere ve bunların ekonomik görünüm üzerindeki etkilerine bağlı kalacağı konusunda mutabakat sağladı.

Birkaç üye haziran toplantısına kadar birikecek verilerin, ekonominin Komite'nin sıkılaştırma için gerekli şartların sağlandığına karar vermesini sağlayacağını öngörüyor.

Birçok FOMC üyesi ise haziran ayına kadar gelecek verilerin, politika faizini artırmaya yönelik şartların karşılandığına dair yeterli bilgi sağlamayacağını düşünüyor."

Tutanaklarda dikkati çeken başka nokta, FOMC üyelerinin, ekonominin yılın geri kalanında ılımlı büyüme hızına döneceği öngörüsünde bulunmasıydı.

"Komite, ekonomik faaliyetlerin ilk çeyrekte yavaşlayan büyüme ve istihdam artışına rağmen, doğru politika desteğiyle ılımlı düzeyde büyümeyi sürdüreceğini öngörmeye devam ediyor" denilen tutanaklara, üyelerin iş gücü piyasasına ilişkin risklerin dengeli bir seyir izlediği görüşü de yansıdı.

Öte yandan, tutanakların uluslararası risklerle ilgili bölümünde, Yunanistan'ın kreditörleriyle devam eden müzakereleriyle ilişki finansal zorluklara ve jeopolitik gerilimlere değinildi.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu toplantının ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

ABD piyasaları, FOMC tutanaklarıyla rekor seviyelerde

FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından Standard and Poor's 500 Endeksi 3,55 puan (yüzde 0,17) değer kazanarak 2.131,38 puana, Dow Jones Endeksi de 12,58 puan (yüzde 0,07) 18.324,97 puana yükselerek rekor seviyelere ulaştı.

Nasdaq endeksi de 18,36 puan (yüzde 0,36) kazançla işlem görüyor.

Bu arada, dolar tutanakları takiben değer kazanarak son günlerdeki toparlanışını sürdürdü. Euro/dolar paritesi 1,1150'den 1,1116'ya geriledi.

Öte yandan, New York Borsası FED'in açıklanan toplantı tutanakları sonrasında karışık bir seyir izledi.

Dow Jones Endeksi 26,99 puan (yüzde 0,15) azalışla 18.285,40 puana, Standard and Poor's 500 Endeksi 1,98 puan (yüzde 0,09) değer kaybıyla 2.125,85 puana düşerek, gün içinde ulaştığı rekor seviyelerden geriledi.

Nasdaq Teknoloji Endeksi ise 1,71 puan (yüzde 0,03) artışla 5.071,74 puana yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FED Haziran'da faizi artırmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN