Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzyılın fiyaskosu

CHP'nin 'yüzyılın projesi' tam bir fiyasko çıktı. Meydanda "Bana 4 yıl verin" deyip, 20 yıl sonrasına dönük proje açıklayan , ülkeyi kargo ve montaj hattına çevirmeyi vaat ediyor

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Yüzyılın fiyaskosu
BANA 4 YIL VERİN SİZİ 20 YILA UÇURURUM

CHP Genel Başkanı 'nun 3 yıldır üzerinde çalışıldığını söylediği 'çılgın projesi' açıklanır açıklanmaz alay konusu oldu. Türkiye teknoloji, savunma ve inovasyon rüzgârını arkasına alıp, dünyanın ilk 10 ekonomisi olma yolunda ilerlerken, CHP iktidara gelmesi durumunda ülkeyi kargocu yapacağını ilan etti. Kendisini sol muhalefet partisi olarak tanımlarken yerel seçimde cemaate yanaşan o planla oy alamayınca neoliberalciliğe soyunan CHP'nin projesiyle Anadolu'nun ortalarında bir yerlerde (yeri sır gibi saklanıyor) Türkiye'nin 82'nci şehri kurulmuş olacak. Kılıçdaroğlu projesiyle Türkiye'nin üretim gücünü yok edip, ülkeyi küresel piyasanın montaj hattı haline getireceğini vaat ediyor.

20 YILLIK HAYAL
"Bana 4 yıl verin" sloganıyla meydanlarda vatandaştan oy toplamaya çalışan Kılıçdaroğlu'nun büyüme, kalkınma, istihdam ve milli gelir artışı için açıkladığı projenin 20 yıl sonraya gün vermesi de anlamsız bulundu. Kılıçdaroğlu projenin neden 2035 yılında biteceğini "Çünkü 2035'in Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Yaşlı nüfusumuz az, genç nüfusumuz fazla ve bu üstünlüğümüzü avantaja dönüştürmemiz gerekiyor" diye açıklasa da 'hayal satıyor' eleştirisinden kurtulamadı. Kılıçdaroğlu, büyük kargo kentin enerjisinin güneş ve rüzgârdan sağlanacağını söylese de çevrecileri bile buna inandıramadı. Çevreciler, "Bu kadar büyük bir taşımacılık/lojistik eksenli kent, iklim krizi yaratır" diyor.

ÜSTELİK DE İNTİHAL ÇIKTI
Dünyada ses getiren 3'üncü Havalimanı, köprü ve liman özelleştirmelerinin yapılmaması için dava üzerine dava açan CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun büyük sükseyle açıkladığı projenin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 11 yıl önce yazdığı kitaptaki 'Merkez Türkiye' kavramının kötü bir 'aşırması' olması da dikkatlerden kaçmadı. Üstelik Kılıçdaroğlu'nun 20 yıl sonrası için kurduğu hayalin bugün Çin, Güney Amerika ve Uzakdoğu'da uygulanıyor olması da küresel intihali gözler önüne serdi. Zira Çin, Rusya üzerinden projelerin yatırımına çoktan başladı. Pekin ile ABD'yi trenle bağlayacak.

EYALET SİSTEMİ!
Kılıçdaroğlu'nun 20 yılda 200 milyar dolarlık yatırımla kurulacağını, 2 milyon 200 bin kişiye iş imkânı sağlayacağını belirttiği kent için 'ayrı bir eyalet olacak' açıklaması da partinin ulusalcı kanadı tarafından tepki çekti. Kılıçdaroğlu, kente özel yasa çıkarılacağını ve vali atanacağını da belirtti.

ÖNCE İZMİR'İ YÖNET ÜLKEYİ SONRA UÇURURSUN

YÜZYILIN REZALETİ
Kemal Kılıçdaroğlu 'yüzyılın projesi'yle vatandaşa hayal satarken, İzmir'deki sel görüntüleri gündeme bomba gibi düştü. Şehirde altyapının çökmesi nedeniyle CHP'ye tepki gösteren vatandaşlar "Sen önce İzmir'i yönet" diyerek Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.

İZMİR'İ VENEDİK YAPTI

CHP'li İzmir Belediyesi'nin şehre bugüne kadar hiçbir altyapı yatırımı yapmadığını savunan vatandaşlar, göle dönen yollarda "CHP'yi milletçe alkışlıyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu yüzyılın projesine İzmir'i Venedik yaparak başladı" diyerek ironi yaptı. Yağış nedeniyle hastaneleri de su bastı. Hastalar ve yakınları mağdur oldu. Bornova Altındağ Serintepe Mahallesi'nde arkadaşlarıyla birlikte eve dönen 13 yaşındaki İrem Akyayla sel sularına kapıldı. Vatandaşların yardımıyla sel sularından kurtulan genç kız, hastaneye kaldırıldı. Sümeyye Altıparmak da sel sularına kapıldı, son anda eşi tarafından kurtarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzyılın fiyaskosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN