Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erken seçim, iflas veya anlaşma...

Yunanistan tarihinin en kritik virajına giriyor. IMF'ye borcunu ödeyemeyeceğini açıklayan ülke için üç senaryo: Erken seçim, iflas veya AB ile anlaşma...

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Erken seçim, iflas veya anlaşma...
Borç krizindeki Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borcunu ödeyemeyeceğini açıklamasının ardından neler olacağı yönünde birçok senaryo ortaya atıldı. IMF'nin 70 yıllık tarihinde borcunu ödemeyen ülke yok. Sadece borcu ödemeyi geciktiren ülkeler var. Sudan, Zimbabve ve Somali IMF'ye olan borç taksitini geciktirenler. Böyle bir durumda fon bir aylık bekleme süresi sonunda o ülke ile çalışmayı bırakabiliyor. Yunanistan'ın yıllık 9.7 milyar euro ödemesi olan IMF'nin bırakması durumunda 'zincirleme' bir etki ile iflas edebileceği belirtiliyor.

ÇABUK ANLAŞMALIYIZ
IMF'nin çalışmayı bırakması ile oluşacak ortamda en büyük kayıp itibarda yaşanacak. Ardından ülkenin uluslararası piyasalardan borçlanması bitecek ve Avrupa Merkez Bankası'ndan kaynak akışı da duracak. Ayrıca özel sektörün tahvillerinde de temerrüde düşme ihtimali var. Yunan tarafı bu nedenlerle dün "Bir hafta içinde kreditörlerle anlaşmaya varırız" değerlendirmesinde bulundu. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Gabriel Sakellaridis, Yunanistan'ın bütün yükümlülüklerini yerine getirme sorumluluğunda olduğunu, ancak içinde bulunulan nakit sıkıntısı nedeniyle öncelikle mümkün olduğu kadar çabuk kreditörlerle anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi. Sakellaridis, hükümetin ihtiyaç duyulan yardımı yakın zamanda almak için elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtirken, "Euro Bölgesi arasında mümkün olduğu kadar çabuk bir anlaşmaya varılmasına ihtiyaç var" dedi. Yunanistan'dan istenen yapacağı kesintilerle 2015 yılında GSYİH'nin yüzde 1 oranında bütçe fazlası vermesi. Hiçbir değişiklik yapılmaması halinde ise ülke yılı yüzde 0.5 açıkla kapatacak. Faiz dışı fazla 2 milyar 103 milyon euro oldu. 4 aylık harcamalar 16 milyar 314 milyon euro olurken vergi gelirleri de düştü. Hükümet 12.9 milyar euro hedeflerken, 12 milyar euro vergi toplayabildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erken seçim, iflas veya anlaşma...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN