Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk icadı kenesavar çorap

Mucit KOBİ'ler yaz aylarının kâbusu kene sorununa el attı. Paktaş, iki yıllık Ar-Ge'den sonra dünyada bir ilk olan 'kenesavar çorap'ı geliştirdi. Diyabetliler için üretilen gümüş çorap ise 30 ülkeye satılıyor

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Türk icadı kenesavar çorap
Türkiye'de yaz aylarının en büyük tehlikelerinden olan kene sorununa mucit KOBİ'ler el attı. 1959'dan bu yana çorap üreten aile şirketi Paktaş, iki yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarının sonucunda dünyada bir ilk olan 'kenesavar çorap'ı geliştirdi. Yaz aylarında satışa çıkması beklenen çoraplar aynı zamanda yakın coğrafyadaki 30'dan fazla ülkeye de ihraç edilecek. Şirketin üçüncü kuşak temsilcisi Paktaş CEO'su Onur Kaya, yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Son beş yıldır Ar-Ge ve inovasyona ciddi bir yatırım yaptıklarını belirten Kaya, "Kenesavar çorap da bu yatırımların sonucunda hayata geçti. Ürünün arkasında iki yılı aşan bir çalışma ve yüzlerce biyolojik test var" dedi. Kenenin çorapla teması halinde anında etkisiz hale geldiğini belirten Kaya, buluşlarını patentle koruduklarını ifade etti.

ŞEKER HASTASINA GÜMÜŞ ÜRÜN
Şirketin tek icadı kenesavar çoraplar değil. Organik pamuk, yün, keten gibi doğal iplikleri kullanarak üretilen sporcu çorapları, diyabetik ve varis çorapları da şirketin yenilikçi ürünleri arasında yer alıyor. Şirket, şeker hastaları için saf gümüş iplikten ürettiği çoraplarda lastik kullanmıyor. Gerekçe olarak lastik kısımların şeker hastalarının ayağına zarar vermesi gösteriliyor.

AYDA 4 MİLYON ÇORAP ÜRETİYOR
Paktaş'ı 1959'da Onur Kaya'nın dedesi Nazif Gönültaş, İstanbul Yeşildirek'te küçük bir atölyede iki basit makineyle kurmuş. Bugün firma 1975'te taşındığı Yenibosna'daki fabrikasında 300 çalışanıyla üretim yapıyor ve ayda 4 milyon çift çorap imal ediyor. 2014'te 40 milyon dolar ciro elde eden ve bunun yüzde 40'ını ihracattan geldiğini belirten Onur Kaya, 2015 yılını ise yüzde 20 ciro artışı ile tamamlamayı planladıklarını söyledi. Yurt içinde 3 bin 500 satış noktasında tüketiciyle buluşuyor.

-İNOVASYON TURU-

Süper girişimciden iyimserlik manifestosu
Serkan Sevim, 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun oldu. ABD'de, bir arkadaşıyla Mezun.com şirketini kurdu. 2002'de Baltimore Business Journal tarafından "En Hızlı Büyüyen Özel Şirket" seçildi. Halen Medianova'yı yöneten Sevim'in gündeminde yeni girişimcilerin önünü açmak var. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği'nin (GYİAD) başkanlığına seçilen Sevim, "İnancımıza göre bir girişimci her durumda iyimser olmak ve olumlu düşünmek zorunda. 'Pozitif Girişimci, Pozitif Türkiye' mottosu ile seminer, konferans ve çalışmalar yaparak konuya dikkat çekmeyi hedefliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk icadı kenesavar çorap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN