Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Moskova'ya Türk imzası

Avrupa'nın en yüksek binasını Moskova'da inşa eden Ant Yapı, gökdeleni haziran ayında teslim edecek. Firma yüzde 70'ini Türk firmalarının üstleneceği 'Yeni Moskova' projesinde ise 15 bin adet sosyal konut yapacak

Giriş Tarihi: 26.5.2015
Yeni Moskova'ya Türk imzası
Moskova'da inşa edilen Moscow City'deki 15 gökdelenden 8'ine imza atan Ant Yapı, Avrupa'nın en yüksek binasını haziran ayında teslim etmeye hazırlanıyor. İş hacminin yüzde 75'ini Rusya'da gerçekleştirdiklerini söyleyen Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Tokman, daha önce Capital City ile Avrupa'nın en yüksek binasını Moskova'da yaptıklarını belirtti. Tokman, inşaatı devam eden ve haziranda teslim etmeye hazırlandıkları 352 metre yükselikteki OKO Towers ile de kendi rekorlarını kırdıklarını söyledi.

15 bin sosyal konut yapacak

20 yıllık sürede Rusya'da 7 milyon metrekarenin üzerinde projeye imza atan Ant Yapı, bir yandan da Moskova'nın 1.5 katı büyüklüğünde olması planlanan Yeni Moskova projesine odaklanmış durumda. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Rusya'da hükümetin merkezi boşaltıp yeni merkezler kurma hamlesiyle şekillenen, ağırlıklı olarak alt ve orta gelirlilere sosyal konut yapmak için inşa edilen Yeni Moskova'da 15 bin sosyal konut üreteceklerini açıkladı. Okay, "Şehrin yoğunluğunu azaltmak için tüm altyapısı ve kamu binalarıyla, merkezlerin dışında yeni bir şehir kuruluyor. İnşaatlar başladı. A101 adı altında sosyal konut üretiyoruz. Metrekare fiyatları şehrin içinde 4-6 bin dolardan başlarken, bu bölgede 1.5-2 bin dolar" diye konuştu. Yeni Moskova projesinin yüzde 70'ini Türk firmalarının yapacağını dile getiren Ant Yapı'nın Rusya Temsilcisi ve Yurtdışı Projeler Genel Koordinatörü Ertan Beyaz ise, 4 milyar doların üzerinde iş hacminin yüzde 75'inin Rusya, geri kalanının ise Türkiye'de olduğunu söyledi. Beyaz, "Moskova şantiyelerindeki 7 bin işçinin yüzde 30'u Türk" dedi.

85 katlı kule
49 ve 85 katlı iki kuleden oluşan OKO Towers, 387 milyon dolar proje bedeliyle hayata geçirildi. Dünyanın önde gelen bina veritabanı sitesi Emporis.com'da, "Avrupa'nın en yüksek binası" unvanını alan proje, haziranda teslim edilecek. Kulelerin 132 bin 500 metrekaresi ofis, 42 bin 800 metrekaresi otel ve 83 bin 700 metrekaresi konut olacak.

Kriz, ofis projelerini vurdu
Rusya krizinin özellikle AVM-ofis projelerini vurduğunu dile getiren Mehmet Okay, şehirde inşa edilen Imperial House projesinin metrekare fiyatının 35 bin dolardan 15-20 bin dolara düştüğünü söyledi. "Ofis yatırımları durdu. Son 8 ayda başlaması gereken hiçbir proje başlamadı. Kriz öncesi çok ciddi para akışı vardı ve fiyatlar uçmuştu" diyen Okay, bu kötü resme rağmen krizden sonra 4 proje imzaladıklarını, taahhüt işine devam edeceklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Moskova'ya Türk imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN