Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de işsizlik maaşına başvuru beklentilerin üzerinde

Giriş Tarihi: 28.5.2015 16:03

ABD'de işsizlik maaşına geçen hafta ilk kez başvuranların sayısı 282 binle beklentinin üzerinde gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya oranla 7 bin kişi artarak 282 bin oldu. Bu sonuçla, son 5 haftanın en yüksek seviyesine ulaşan veriye ilişkin piyasa beklentisi 270 bin düzeyindeydi.

Bu arada, bir önceki haftaya ilişkin başvuru rakamları 274 binden 275 bine revize edildi.

Veriler, ayrıca daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvurularının 5 bin kişilik artışla 271 bin 50'e yükseldiğini ortaya koydu. Söz konusu veri önceki hafta 266 bin 50 kişiyle nisan 2000'den bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

Süregelen işsizlik başvuruları ise önceki haftaya kıyasla 11 bin kişi artarak, 2 milyon 222 bine çıktı.

Ekonomistler,beklentilerin üstünde açıklanan işsizlik maaşı başvurularının halen eşik seviye olarak kabul edilen 300 binin altında kaldığına dikkati çekerek, istihdam sektöründeki iyileşmenin yavaşlayan ekonomiye rağmen devam ettiğine işaret ediyor.

ABD'de tarım dışı istihdam nisanda 223 binle beklentinin hafif altında gerçekleşirken, işsizlik oranı yüzde 5,4 ile son 7 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Mayıs ayına ilişkin istihdam verileri ise 5 Haziran Cuma günü açıklanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de işsizlik maaşına başvuru beklentilerin üzerinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN