Boğaz'ı paha biçilmez yelkenler süsleyecek

İstanbul Boğazı, 50 milyon euroluk yelkenlilere ev sahipliği yapıyor. Turkcell Platinum Bosphorus Cup, Türkiye ekonomisine 30 milyon euroluk reklam katkısı sağlayacak

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Boğaz'ı paha biçilmez yelkenler süsleyecek
Türkiye'nin önemli spor etkinlikleri arasında yer alan Turkcell Platinum Bosphorus Cup bugün başlıyor. 31 Mayıs'a kadar sürecek Doğu Akdeniz'in en büyük yelken yarışına, 6 ülkeden 70'e yakın tekne katılıyor. Yarından itibaren yaklaşık 50 milyon euroluk yelkenliler İstanbul Boğazı'nı süsleyecek. Etkinliği Bosphorus Cup Kurucusu Orhan Gorbon ile konuştuk.
* Bosphorus Cup Türkiye için ne anlam ifade ediyor? Spor etkinlikleri ülke ve şehir tanıtımları için büyük önem taşıyor. Birçok şehir spor etkinlikleriyle anılıyor. Biz de kendi imkânlarımızla ve markamızı yaratıp, dev bir etkinlikle hem İstanbul hem Türkiye tanıtımına katkıda bulunmak istiyoruz.
* Bu yıl katılım nasıl? Yaklaşık 70 civarında tekne katılıyor her sene. Bu da bine yakın yelkenci demek. Yabancı katılım da oldukça yüksek. Fransa, Rusya ve Yunanistan'dan gelen misafirlerimiz var. İstanbul Boğazı hakikaten tarif edilecek bir güzellik değil bir yelkenci için. Bir de tabi İstanbul'un tarihi yapılarının yanı sıra 3'üncü Köprü, Marmaray gibi dev projeler de tarihçesi kadar insanları heyecanlandırıyor. Bu yarışta 3'üncü Köprü'yü arka plana koyduk. Bütün tekneler görecek.
* Peki bu organizasyonun yarattığı ekonomi nedir? - İstanbul son zamanlarda turizmde çok ciddi bir kalkınma içinde. Bütün dünya İstanbul'a hayran. İstanbul'un rüzgarını da arkamıza alınca bu yarışı bütün dünyada tanınır hale getiriyoruz. Bunun ülke tanıtımı açısından oldukça büyük rakamlara ulaşan reklam değeri var. Yurtdışında yaklaşık 30 milyon euroluk televizyon reklamı değeri buluyoruz. Singapur'dan Kanada'ya kadar birçok spor programlarında Bosphorus Cup haber oluyor.
* Türkiye'de yelken sporunun geldiği nokta nedir? Bu tahmin edildiği gibi pahalı bir spor mu? - Yelken dünyada hiçbir zenginlik yokken bile vardı. Bu nedenle çok pahalı bir spor olduğunu söylemek haksızlık olur. Neticede rüzgâr her zaman esiyor. Zaman içinde teknolojiyle ve konforla tekneler pahalılaştı. Bugün bir tekne sahibi olmak, ona bakmak, marinalarda tutmak oldukça masraflı iş. Ama yelken yapmak isteyen için her ekonomik gruba yönelik çareler var. Öncelikle yelken okulları var. Oralara başvurarak yarışlara katılabiliyorsunuz. Ama tekne sahibi olmak isterseniz de en ucuz teknenin fiyatı 50 bin euro üzerinde. Bu yarışta 1-2 milyon euroluk tekneler de var.

TURKCELL SPONSOR OLDU
14'üncüsü düzenlenen Bosphorus Cup, bu yıl Turkcell Platinum sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Turkcell Pazarlama Direktörü Dilara Demir Kısakürek, "Spora destek geleneklerimizde var. Birçok spor dalına destek oluyoruz. Yelken sporuna da destek vermek istedik. Bunun ülkemizin tanıtımı için çok önemli bir organizasyon olduğunu düşündügümüz için Turkcell olarak imzamızın olmasını istedik. Bundan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de yelkene yatırımımız devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'ı paha biçilmez yelkenler süsleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN