Bursa'dan perakendeye 2 milyar dolar

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Bursa'dan perakendeye 2 milyar dolar

Türkiye'nin ilk Ev&Stil Fuarı Bursa'da kapılarını açtı. Ortadoğu'dan alım temsilcilerinin katıldığı fuar 2 milyar dolarlık katkı yaratacak

Alanında Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Ev&Stil Fuarı" TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde başladı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından TÜYAP Bursa organizasyonuyla gerçekleştirilen fuar, 31 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak. Fuarda ev tekstilinden, mobilyaya, aydınlatmadan, zücaciyeye, vitrifiyeden bahçe ekipmanlarına kadar evin içinde olabilecek her türlü tasarım sergileniyor.

ÜRETİMDE ROL MODEL
BTSO Başkanı İbrahim Burkay, "Türkiye'nin üretim, ticaret ve ihracatına yön veren Bursa'yı fuarcılıkta bir merkez haline getireceklerini belirtti. Ev& Stil Fuarı'nın bu yolun ilk durağı olduğuna dikkat çeken Burkay, "Yıllık 3 milyar dolar ihracatı olan ve dünya pazarlarından yüzde 5'lik pay alan ev tekstili sektöründe kilogram başı ortalama ihracat değeri 11 doları aşıyor"dedi. Fuarın katma değerli üretimde Türkiye'ye rol model olacağını anlatan Burkay şöyle konuştu: "Bursa şehrinin ulusal ve uluslararası arenadaki gücünü gösterecek fuarımızın ekonomiye de büyük katkıları olacak. Önümüzdeki yıl eve dair her şeyin yer aldığı fuarımız aracılığıyla perakende sektörüne 2 milyar dolarlık ticari hacim yaratacağız."

ALIM HEYETLERİ BULUŞTU
Bir evle ilgili her şeyin sergilendiği Ev&Stil Fuarı'na bu yıl Dubai, Katar, Lübnan, Ürdün ve Kuveyt'ten alım heyetleri geldi. Heyetler başta Bursa olmak üzere bölgedeki üreticilerle görüşmeler, iş bağlantıları yapacak. Fuarda tasarıma yön veren uzmanlar tüketicilerle buluşuyor. Meraklılar, mimarlar eşliğinde fuarı dolaşarak trendleri bire bir öğreniyor. Tasarımcılar ise dekorasyonda tasarım trendlerini anlatan sohbetler gerçekleştiriyor, atölye çalışmaları yapıyor.

GENÇ TASARIMCILAR YARIŞTI
UTİB'in düzenlediği 5'inci Ev Tekstil Tasarım Yarışması'nın kazananları ödüllendirildi. Dört kategoride yarışan öğrenciler arasında en inovatif ürün ödülünü Neo Kaos isimli magnetli perde kumaşı tasarımıyla Nazlıcan Karahan aldı. Yatak kategorisinde ise Rahiye Gökdoğan ödüle layık bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'dan perakendeye 2 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN