Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İklimlendirmede hedef 25 milyar dolar

Türkiye'deki iklimlendirme sektörü son 10 yılda 7 kat büyüdü. 10 milyar dolarlık sektörün ihracatı ise 4.5 milyar dolar. Sektörün 2023 ana hedefi ise yurtdışına 25 milyar dolarlık satış gerçekleştirmek

Giriş Tarihi: 29.5.2015
İklimlendirmede hedef 25 milyar dolar
Türkiye'de uluslararası markaların ilgisi şimdilerde iklimlendirme sektörüne yönelmiş durumda. Isıtma, soğutma ve havalandırma ürünlerinin yer aldığı iklimlendirme sektörünün Türkiye'deki büyüklüğü 10 milyar dolar civarında. Yılık ihracatı ise 4.5 milyar dolar seviyesinde. Özellikle hızla büyüyen Türkiye klima pazarının yaklaşık yarısı ev tipi split klima pazarı, diğer yarısı ise VRF, fan coil, Chiller, klima santrali gibi merkezi sistemler oluşturuyor.

10 YILDA 7 KAT BÜYÜDÜ
Tüketicilerin bireysel ısıtma ürünlerinde tercihleri kombi cihazlarından yana özellikle yüksek enerji verimi sebebi ile tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombilere talep her geçen yıl artıyor. Bireysel klima sistemlerinde ise yüksek enerji verimine sahip, az elektrik tüketimi ile yüksek performans sağlayan inverter split klimalar tercih ediliyor. Düşük ses seviyesine sahip klimalar daha çok tercih ediliyor. Son 10 yılda 7 kat büyüme gösteren sektörün 2023 hedefi ise 25 milyar dolarlık bir ihracat yapmak var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İklimlendirmede hedef 25 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN