Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1200 icat çıkardılar

Bursa, 3 gün boyunca Ar-Ge, inovasyon ve tasarım şenliğine ev sahipliği yaptı. Otomotiv ve tekstil sektörünün 'icat'ları ilk kez birlikte sahnelendi. 1.200'e yakın proje sanayi ile buluştu. Üretime doğru yol aldı

Giriş Tarihi: 1.6.2015
1200 icat çıkardılar
Ekonominin iki lokomotif sektörü otomotiv ve tekstil Bursa'da 3 gün boyunca Ar-Ge, tasarım ve inovasyon fırtınası koparttı. Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan, bu yıl ilk kez iki sektörün de bir arada gerçekleştirdiği 'Tekstil ve Otomotiv, İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları' akademisyenlerle girişimcileri bir araya getirdi. Organizasyon, Ekonomi Bakanlığı desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay ile Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu'nun ev sahipliğinde gerçekleşti.

'milano DES IGn WEE K'İ YA PACAĞIZ

BTSO ve UTİB Başkanı İbrahim Burkay, "Amacımız bu etkinliği Bursa'nın 'Design Week'i haline getirmek. Milano Design Week haftasında şehre 280 bin kişi geliyor. Tasarımın kalbi bu şehirde atıyor" dedi. Her yıl proje pazarına başvuru sayısının arttığına dikkat çeken Burkay, şöyle konuştu: "2009'da 67 proje Tekstil Ar-Ge Pazarı'na katıldı. Bugün sayı 387'ye çıktı. 2009-2014 yıllarında ortaklığa dönüşen proje sayısı yaklaşık 150'yi buldu. Akademisyenleri bir yıl öncesinden yönlendiriyoruz. 4-5 konuda çağrıda bulunuyoruz"

Katma değer İNO VASYONLA artaR

OİB Başkanı Orhan Sabuncu ise otomotiv endüstrisinin ihracatta 9 yılın şampiyonu olduğunu, 2023 hedeflerine ulaşmak için katma değeri yüksek ürünlere odaklanılması gerektiğini söyledi. Otomotiv endüstrisinin katma değerini artırmayı hedeflediklerini kaydeden Sabuncu, "Bugün endüstrimizin kilo başına ihracatı 7.5 dolardır. Bu Almanya'da iki katıdır. Bizim de bu seviyelere ulaşabilmemiz için Ar-Ge, tasarım ve inovasyona önem vermemiz gerek" dedi. Sabuncu, bu yıl ilk kez İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek ile işbirliğine girerek başarılı projeleri kuluçkaya yatırıp hayata geçmesini sağlayacaklarını kaydetti. OİB Başkanı Yardımcısı Ömer Burhanoğlu da 2023 500 milyar dolar ihracat hedefine içinde marka ve akıl olan ürünlerle ulaşılabileceğini belirterek, "Daha çevreci, kullanımı kolay, öncelikli tercih edilebilecek ürünleri sunabilmeyi ve ihracatta kilogram başına 1.5 dolar seviyesindeki geliri 3.5 dolara yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi. Artık dünyada kaynak bolluğu olduğuna işaret eden Burhanoğlu, şöyle konuştu: "Para akıl arıyor. Bunu da gençlerimizin aklı ve yüreğiyle yakalayacağımıza inanıyorum. Gençlere destek olup, sahip çıkacağız."

TEKSTİL

Magnetli perde kumaşı tasarımıyla ödül aldı

'Tekstil ve Otomotiv, İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları' kapsamında, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından düzenlenen 'Tekstil Ar-Ge Proje Pazarı' da birbirinden ilginç yerli ve yabancı projeye ev sahipliği yaptı. Sigara kokusunu önleyen ev tekstilleri, fizik tedavide kullanılacak ısı üreten tekstiller, kire ve küfe karşı üretilen otomobil koltuk kılıfları ve savunma sanayinde kullanılacak teknik tekstillere yönelik projeler büyük ilgi gördü. UTİB tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen 'Ev Tekstil Tasarım Yarışması'nda da 4 ayrı kategoride öğrenciler yarıştı. Yarışmada 'en inovatif ürün' ödülünü 'Neo Kaos' ismini verdiği magnetli perde kumaşı tasarımıyla Nazlıcan Karahan aldı.

MANTARDAN SANDALYE GELİYOR
Proje Pazarı zirvesinde konuşan ünlü tasarımcı William Myers, tekstil sektöründe biyolojik inovasyonun gelişimini anlattı. Sistemlerin ve üretimlerin küresel doğada olana benzetilmesi gerektiğini anlatan Myers, "Üretimlerimizi doğadan alıp, çevreye daha az zarar verecek yöntemlerin peşine düşmeliyiz. Dünyada biyolojik inovasyon alanında önemli tasarımlar var. Artık yosundan deri üretiliyor. Ahşap sandalyeler yerini mantardan yapılmışlara bırakıyor" dedi. William Myers, biyo tasarımın giyim sanayisinde de kullanıldığını belirterek, şu örneği verdi: "Üzerinde menteşelerin yer aldığı elbiseler tasarlandı. Biyo tasarımla üretilmiş bu kıyafet aynı zamanda bir yazılımın fikri taklit edilerek üretilen elbiseler çok küçük bir hacim kaplayacak şekilde katlanabiliyor aynı zamanda çok hafif olması özelliği ile de dikkat çekiyor."

ATIL KUTOĞLU'NDAN YÜZDE 100 BURSA KUMAŞLI ŞOV
'Tekstil ve Otomotiv, İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları' kapsamında düzenlenen ünlü modacı Atıl Kutoğlu'nun 'Modern Ottomans' temalı defilesi de büyük ilgi gördü. Defilede yüzde 100 Bursa kumaşlarını kullanan Kutoğlu, izleyenlerden tam not aldı. Kutoğlu, "Chanel, tasarımlarını Fransa'nın Lyon kentindeki kumaşçılarıyla hazırlıyor. Bursa da, bir anlamda Türkiye'nin Lyon'u" dedi. Fiat'ın sponsorluğunda gerçekleşen 'Fiat Fashion Night' gecesinde UTİB desteğiyle New York'ta eğitim gören Ozanhan Kayaoğlu da tasarımlarını izleyenlere sundu.

2 MİLYAR $'LIK İŞ HACMİ
Etkinlik kapsamında BTSO ile TÜYAP Bursa işbirliğinde gerçekleştirilen 'Ev&Stil Fuarı'nda da ev trendleri belirlendi. Dubai, Katar, Lübnan, Ürdün ve Kuveyt'ten alım heyetlerinin geldiği fuarda ev tekstilinden mobilyaya, aydınlatmalardan zücaciyeye, vitrifiye ürünlerinden bahçe ve banyo ekipmanlarına kadar her türlü tasarım sergilendi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, eve dair her şeyin olduğu fuar aracılığıyla perakende sektörüne önümüzdeki yıl 2 milyar dolarlık ticaret hacmi sağlanacağını kaydetti. Türkiye'de bir ilke de imza atılan fuarda mimarlar için özel bir bölüm oluşturulduğunu ifade eden İbrahim Burkay, "Mimarları fuarda tüketicilerle buluşturduk. Ev& Stil'i gezerek ana stiller, tarzlar hakkında fikir sahibi olan ziyaretçiler, mimarlar bölümüne giderek, seçtiği mimarla birlikte kendi yaşam alanını yeniden kurgulama fırsatı yakalıyor. Fuar 3 yıla kadar ev içi tasarımda trend belirleyici olacak" diye konuştu.

OTOMOTİV

Elektrikli araç için uzun ömürlü batarya yaptı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) 'Türkiye Otomotiv Sektöründe Geleneksel 4. Ar-Ge Proje Pazarı ve 4. Komponent Tasarım Yarışmaları'nda başarılı projeler ödüllendirildi. Yarışmalara toplam 510 proje katıldı. Bu projelerin başarılı görülen 55'i ise organizasyonda sergilenerek sanayiciyle buluştu. 'Yerli otomobil için komponent tasarımları tamam' denilen yarışmada başarılı bulunan 19 proje bu yıl ilk kez İTÜ ARI Teknokent bünyesindeki İTÜ Çekirdek'te kuluçkaya yatırılacak. İTÜ Çekirdek'te bir yıl boyunca projenin geliştirilmesi ve endüstriye kazandırılarak üretilmesi amaçlanıyor.

PROJELER ÖDÜLLENDİRİLDİ
Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması'nda 'Enwair batarya' projesini gerçekleştiren Emre Çetintaşoğlu birinciliği kazanarak 10 bin liranın sahibi oldu. Proje, çevreci yaklaşımı ve elektrikli araçların menzilini bin kilometreye kadar yükseltmeyi amaçlıyor. Yarışmada 'Düşük sıcaklıklarda çalışabilen yüksek verimli statik range extender' projesi ikinci (7 bin TL ödül), 'Marvin' projesi de üçüncü (4 bin TL ödül) oldu. Ayrıca iki proje de mansiyon ödülüne layık görüldü. Komponent Tasarım Yarışması"nda profesyonel kategoride birinciliği 'Kara taşıtları için akıllı can kurtarma ünitesi', ikinciliği 'Depodan taşan yakıtın geri kazanılması', üçüncülüğü de 'Tracklight' projesi kazandı. Sağlık alanında 'Park halinde araçta bekletilen çocukların ölümlerin engellenmesi' projesi dikkat çekti. Trafik kazalarını önlemeye yönelik de 'Sürücünün kalp krizi geçirmesi anında aracın kaza yapmasını önleme sistemi', 'Trafik kazalarını önlemeye yönelik sürücülerin araç kullanmasını engelleme sistemi', 'Devrilme araç terk simülatörü', 'Navigasyon tabanlı aşırı hız uyarı sistemi', 'Araç kaza acil haber sistemi' gibi projeler de öne çıkanlar arasındaydı.

HİDROJEN YAKIT DÖNEMİ
Yarışmanın yanısıra düzenlenen konferans ve panellerde de otomotiv endüstrisi masaya yatırıldı. Sürdürülebilirlik stratejisti Leyla Acaroğlu, otomotiv endüstrisinde çevrecilik ve sürdürülebilirlikle ilgili son gelişmelere değinerek, "Karbon alanında yakıtlar bitiyor. Bu alanda dünyada önemli tartışmalar var. 10 yıl içinde otomotivde elektrik ya da hidrojen yakıtlar hakim olacak. Türkiye'nin de kendini buna göre konumlandırması gerekiyor" diye konuştu.

BANGLE'DAN TAVSİYELER
'Tekstil ve Otomotiv, İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları'nın konuğu olan, dünyaca ünlü tasarım direktörü Chris Bangle da tavsiyelerde bulundu. Bangle, "Siz Türkiye'de tekstilin bütün ihtiyaçlarını biliyor ve karşılıyorsunuz. Bunu otomotive de taşıyabilirsiniz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1200 icat çıkardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN