Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkese

Giriş Tarihi: 2.6.2015 11:00
Herkese zam

nin, un, linin, işsizin maaşının artmasına sayılı gün kaldı. 10.9 milyon emekli, 2.5 milyon memur ve 5 milyon asgari ücretli önümüzdeki ay alacak. maaşı da önümüzdeki ay yükselecek. İşte Temmuz ayında yaşanacaklar...

EMEKLİLER:

SSK ve Bağ-Kur leri, Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar alacak. Bu zam sonrası maaşı bin 100 liranın altında kalanlara, Temmuz'da bir de seyyanen artış yapılacak. Bin lira ve altında maaşı olanlar 100 lira, bin 1 ile bin 99 lira arasında olanlar ise aylıkları bin 100 liraya tamamlanacak şekilde seyyanen artıştan yararlanacak. Eğer bu emeklilerden ticari faaliyette bulunanlar varsa, bu kişiler ayrıca Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin yüzde 15'ten 10'a indirilmesiyle avantajlı çıkacak. emeklileri ise Temmuz'da yüzde 3 toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alacak.

MEMURLAR:

Toplu sözleşme çerçevesinde memur maaşları Temmuz'da yüzde 3 artacak. Memur maaşlarına ayrıca Temmuz'da enflasyon farkı da yansıtılacak. Memurlar Ocak'ta yüzde 3 zam almıştı. Bu nedenle ilk 6 ayda enflasyon yüzde 3'ü aşarsa, aşan kısım kadar enflasyon farkı verilecek.

ASGARİ ÜCRETLER:

Temmuz'da liler de zam alacak. Takvim'in haberine göre, önümüzdeki ay asgari ücret net bin lira, brüt bin 273 lira olarak uygulanacak. Net asgari ücrette 51 lira artış gerçekleşecek.

İŞSİZLER:

Temmuz'da asgari ücretin artmasıyla birlikte maaşı da artacak. Bu artış 571 bin kişiyi etkileyecek. 1 Temmuz'dan itibaren alınacak işsizlik maaşı, damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 505 lira 53 kuruş, en yüksek ise bin 11 lira 7 kuruş olacak.

DİĞER MAAŞLAR:

65 yaş aylığı Temmuz'da 55 lira artarak 200 TL'ye çıkacak. Ayrıca engelli maaşları, evde bakım ücretleri, rapor paraları da Temmuz'da artacak.

İŞÇİLER:

Kamuda çalışan 181 bin işçi için toplu sözleşme geçtiğimiz günlerde imzalandı. Buna göre; maaşlarda 2015'in birinci 6 aylık dönemi için yüzde 6, ikinci 6 aylık dönemi için yüzde 5 oranında olmak üzere toplamda yüzde 11.3 oranında artış sağlanacak. Ayrıca ana zamma ilaveten düşük ücretlilere aylık 50 ile 100 lira verilecek. Her işçiye yılda bir kez denge ödeneği olarak 500 lira ödenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkese zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN