'Türkiye kaybetse kına yakacaklar'

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye'nin tahkim sürecinde İran'a karşı yürüttüğü hukuk mücadelesini kaybettiği iddialarına sert tepki gösterdi. Yıldız, "Türkiye kaybetse kına yakacak olanlar var" dedi

Giriş Tarihi: 4.6.2015
'Türkiye kaybetse kına yakacaklar'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk Akımı ile ilgili çalışmalara atıfta bulunarak "Dışişleri Bakanlığı'nda koordinatlarla alakalı yeni bir yazışma yapıldı. Türkiye'den geçecek 190 km'lik kısmın koordinatları var" dedi. İran doğalgazının fiyatının düşürülmesi için tahkimde yürüyen süreci anlatan Yıldız, Türkiye'nin gaz fiyatıyla ilgili İran'a karşı yürüttüğü mücadeleyi kaybettiği yönündeki iddialara tepki gösterdi. Türkiye lehine karar çıkmasının beklendiğini belirten Yıldız, "Türkiye kaybetse kına yakacak olanlar var" diye konuştu. Kayseri'de basınla bir araya gelen Yıldız, gündeme ilişkin şunları söyledi:
İSTİKRAR SÜRMELİ: Seçmenin yüzde 64'ü 'AK Parti iktidar olsun, kendi partime oy vereyim' diyor. Türkiye'nin normalleşmesi lazım. Normalleşme tamamlanmadı. Çok iyi şeyler yapıldı ama daha yapılacak şeyler var. Gelir seviyesinin artması lazım. Emekliye daha fazla gelir, asgari ücreti daha iyi bir tabana çekmek lazım. Koalisyonlarla, güçlü irade olmadan bu yapılamaz.
SEBEBİ HACKER DEĞİL: Hacker meselesine gelince, bu kişi bizim EÜAŞ'ta değil, hizmet aldığı yerde çalışan biri. Soruşturması sürüyor. Etkilediği bir alan görülmüyor bizde ama soruşturulacak. Arızanın izahını yaptık. Dış etkenli ya da hackerla olmadı.
BUNLAR BAŞKA ÜLKENİN İNSANI MI? Bende tahkimin ne karar verdiğine ilişkin bilgi yok. Kaybetmemiz ülkenin kaybı olur. Kazandığımızda mum yakmazlar ama kaybettiğimizde kına yakacaklar var. 'AK Parti kaybetsin ülke de kaybederse kaybetsin' şeklinde yaklaşım var. Tahkim gibi akreditasyonu olan bir yapı bunu ilan ettiğinde duymak istemesen de duyarsın. Yani haberler spekülatif. Ve tüm bunları yapanlar başka ülkenin insanı değil. Şu anda duruşmalar bitti sonucu bekliyoruz.

190 KM'NİN KOORDİNATLARI VAR
Taner Yıldız, Türk Akımı projesiyle ilgili de şu bilgileri verdi: "Türkiye kendi ihtiyacını karşılamak üzere anlaşmasını yapacak. Dışişleri Bakanlığı'nda koordinatlarla alakalı yeni bir yazışma yapıldı. Bulgaristan'dan Türkiye'ye dönen kısmın, Türkiye'den geçecek 190 km'lik bölgenin koordinatları var. İzinler tamamlandıktan sonra Ruslar'ın yaptığı anlaşma gereği söz konusu hat Doğu Karadeniz'den başlar, Türkiye'ye gelir. Diğer 3 boru hattı ile alakalı konuşmuyoruz şu anda. Onlar Türkiye'den devam edecek."

DÖRT AB ÜLKESİ RUSYA'YA ORTAK PROJE SUNDU
AB üyesi Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'ın Rusya'ya "Türk Akımı" konusunda ortak proje sunduğu açıklandı. Resmi temaslar için bulunduğu Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev ile görüşen Slovakya Başbakanı Robert Fico, "Rusya'ya 2016'da hayata geçecek Türk Akımı'yla ilgili Slovakya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan'ın ortak projesini sunuyoruz" dedi. Robert Fico, Sputnik haber ajansına yaptığı açıklamada oturup, Ukrayna'nın gaz transit sisteminden çıkmasını bekleyemeyeceklerini dile getirdi. Fico, "Bu konudaki sorumluluğumuz bizi alternatif yollar aramaya sevk ediyor" şeklinde konuştu.

İRAN: GAZIMIZ AVRUPA'YA TÜRK AKIMI'YLA ULAŞABİLİR
İran'a uygulanan uluslararası yaptırımlar kaldırılınca, doğalgazın Avrupa'ya Rusya'nın önerdiği "Türk Akımı" boru hattı üzerinden gönderilebileceği bildirildi. İran Ulusal Gaz Şirketi Uluslararası İşler Müdürü Azizullah Ramezani, Fransa'nın başkenti Paris'teki Doğalgaz Kongresi kapsamında gerçekleştirilen bir toplantıda Avrupa'ya gaz sevkıyatında ortak bir alan oluşturulabileceğini ve ileride İran ile Rus doğalgaz boru hatlarının bir noktada birleşebileceğini belirtti. Ramezani, "Henüz bununla ilgili bir görüşme yapılmadı ama başlanması iyi bir fikir olabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye kaybetse kına yakacaklar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN