Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mega projeye siyasi katliam

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Mega projeye siyasi katliam

Ataköy'deki Mega Yat Limanı'na yapılan siyasi linç yatırımcıları isyan ettirdi. DATİ Holding İcra Kurulu Başkanı Kıran, "Bakırköy Belediyesi, 2014'te ruhsat verdi, bugün 'vermedik' diyor. Burada asıl bize siyasi katliam yapılıyor" dedi

İstanbul'un 50 metreden büyük dev teknelerin yanaşacağı tek marinası olacak Ataköy'deki projeye yönelik başlatılan linç kampanyası belgelerle yalanlandı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Ataköy Marina'da yer alan ve denizi 140 bin metrekare doldurarak elde edilecek marina ve hizmet tesisleri için 6 ay önce başlayan doldurma işlemine ruhsat vermediklerini söylemişti. Ataköy Marina'nın üst kullanım ihalesini 2005'te kazanan DATİ Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, ruhsat başvurusu yaptıklarını ve belediyeye 5 milyon 950 bin liralık ruhsat harcını 2014'te ödediklerini söyledi. Son dönemde yapılan haberleri bu ülkenin geleceğine güvenen işadamlarını sindirmeye yönelik siyasi linç olarak nitelendiren Kıran, mega yat projesinin, ihalenin şartlarından biri olduğunu vurguladı. Kıran, proje hakkında olumsuz bir hava estirilmek istendiğini belirterek, 6 aydır devam eden inşaat çalışmalarının 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimleri öncesi gündeme getirilmesini manidar bulduklarını söyledi. Aralarında Bakırköy Belediyesi'nin de bulunduğu 12 kamu kurumundan projenin yapılmasına dair olumlu raporlar alındığını söyleyen Kıran, "Projeyle ilgili yaşanılanların altında kesinlikle siyasi bir niyet arıyorum. Biz Türk firmaları olarak ülkeye güvenerek yatırım yapıyoruz. Bunu yabancı yatırımcılar yapsa, yere göğe sığdıramazlardı. Seçimlere 5 gün kala bu yapılanlar manidar" diye konuştu.

1.5 milyar dolarlık proje
Gökhan Kıran, 1.5 milyar dolarlık projenin, oteller ve alışveriş merkezleriyle birlikte 6 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. 50 metrenin üzerinde 400 mega yatın aynı anda bağlanacağını da belirten Kıran, proje bittiğinde yüzde 28 olan yeşil alanın ise 40'a çıkacağını söyledi.

'Üst ruhsat vermeyeceğiz'
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, marinanın üstyapısı için henüz ruhsat başvurusu olmadığını söyledi. Kerimoğlu, doldurma için ruhsat verildiğini ancak üstyapılarla ilgili verilmeyeceğini söyledi. Kerimoğlu, "Henüz proje gelmedi. Ama açıklamalardan oraya otel, AVM , restoranlar yapılacağını biliyoruz. Bu nedenle ruhsat vermeyeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mega projeye siyasi katliam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN