Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşe metroyla giden ülke başkanı

EY'nin Türkiye Başkanı Mustafa Çamlıca, özel aracını kızağa aldı. Ofisini metroya yakın konuma taşıyan Çamlıca, Şişli'deki evinden Maslak'a metroyla gidiyor. Türkiye'deki bin 200 çalışanın seyahatleri de yüzde 20 azaltıldı

Giriş Tarihi: 7.6.2015
İşe metroyla giden ülke başkanı
Başta New York olmak üzere iş dünyasının merkezi konumundaki birçok kentte kelli felli patronları, CEO'ları metroyla seyahat ederken, bilgisayarında oturmuş çalışırken görmek alışıldık bir durum. Ancak tarihsel gecikme nedeniyle İstanbul'da henüz böyle bir alışkanlıktan bahsetmek mümkün değil. Hele de otomobil ve özel şoförlerle seyahat etmenin prestij göstergesi olduğu kültürümüzde toplu taşıma araçlarında seyahat edenlerin mesleklerine dair şöyle ufak çaplı bir anket yapsanız bırakın CEO'yu rastladığınız satış yöneticisi sayısı bile bir elin parmaklarını geçmez. Yine de iş dünyasından az da olsa rol modeller çıkmıyor değil. Özellikle son yıllarda karbon ayak izini azaltmak için seyahatler başta olmak üzere kaynak kullanımını kısıtlayan şirketlerin patronları bunların başında geliyor.

SEYAHATLER % 20 AZALDI

Bunlardan biri de dünyada "big four" denilen danışmanlık ve denetim şirketleri listesinin üyelerinden EY. Erns&Young olan adını bir süre önce EY diye değiştiren şirket, sürdürülebilirlikle ilgili belirlediği 2020 vizyonu gereği tüm dünyada bir değişimden geçiyor. Değişimin ilk adımını şirketi metroya yakın bir lokasyona taşıyarak attıklarını söyleyen EY Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Çamlıca, eylülden bu yana Şişli'deki evinden Maslak'a metroyla gidiyor. "İlk şartımız binanın Leed sertifikası olmasıydı. Ardından biz de ofis olarak bu sertifikayı aldık. Seyahatlerimiz yüzde 20 azaldı" diyor.

SEKTÖRÜN İLK RAPORU VE İLK CSO'SU EY'DEN
EY bu yıl 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı. Bu, Türkiye'de danışmanlık ve denetim alanındaki ilk rapor. Asıl dramatik değişimlerin 2015 raporunda gözlemlenebileceğini söyleyen EY İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Sorumlu Ortağı Zeynep Okuyan da kariyer olarak bir ilki temsil ediyor. Dünyada artık "sürdürülebilirlik faaliyetlerinden sorumlu icra kurulu üyesi" yani CSO unvanının yaygınlaştığını anlatan Okuyan, "Bin 200 çalışan ve 2 bin 500'ün üzerindeki müşterimizle çevreye ve topluma karşı sorumluluğumuzun farkındayız" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşe metroyla giden ülke başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN