Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretimi yüzde 3.8 arttı

Nisanda sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 arttı. Bu dönemde en yüksek artış dayanıklı tüketim mallarında yaşandı

Giriş Tarihi: 9.6.2015
Sanayi üretimi yüzde 3.8 arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.8 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, nisanda bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4.5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4.6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörü endeksi 2.1 arttı. Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.72 artış gösterdi.

ELEKTRONİK TAVAN YAPTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında nisanda bir önceki aya göre en yüksek artış ise yüzde 1.9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında oldu. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, nisanda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 18.3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretimi yüzde 3.8 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN