Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonluk maaşları mangalda yakıyoruz

Giriş Tarihi: 11.6.2015
Milyonluk maaşları mangalda yakıyoruz

Mangal ve Boğaz sevdası, yeni Muhtar Kent'ler yetişmesini engelliyor. Heidrick&Struggles Türkiye Müdürü Ayşegül Aydın, "Türk CEO adayları mangalı özleyeceğini söyleyerek milyon dolarlık maaşları reddediyor" dedi

Yurtdışındaki Türk yöneticilerin başarıları dendiğinde ilk akla gelen isim Coca-Cola'nın zirvesine yerleşen Muhtar Kent oluyor. Bir yandan Kent'in bu başarısı, bir yandan da krizlerde gösterilen hızlı karar alma yetenekleriyle Türkler, son yıllarda üst yönetimlerdeki gücünü artırıyor. Öyle ki artık Türk adayların önüne milyon dolarlık transfer paketleri sunulması şaşırtmıyor. Dünyanın en önemli şirketlerinde Türk yetenekleri söz sahibi yapacak ve diyasporayı güçlendirecek bu tablonun önündeki en büyük engel ise "gelenekler". Şirketlere üst düzey yönetici yerleştiren Heidrick&Struggles'ın (H&S) Türkiye Genel Müdürü Ayşegül Aydın, Türk yöneticilerin alışkanlıkları uğruna milyon dolarlık paketler içeren teklifleri geri teptiklerini söyledi.

BOĞAZ'DAN VAZGEÇMEM

Türkler'in global vatandaşlık konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Aydın şöyle konuştu: "Otomotiv, inşaat, hızlı tüketim gibi birçok sektörden uluslararası şirketlerle çalışıyoruz. Bir ülkeye genel müdür, CEO arandığında H&S'nin tüm ofislerine bilgi gidiyor. Her ülke kendi adaylarını sunuyor. Türkler tüm aşamaları geçiyor. Milyon dolarlık maaş paketleri söz konusu. Tam iş olacak bizim aday, 'Ben mangalı, Boğaz'ı özlerim. Arkadaşlarım, ailem var' diyerek işi kabul etmiyor."

YURTDIŞINDA 2 BİN TÜRK YÖNETİCİYE ULAŞTI
Rahatına düşkün adayların Türk yönetici algısına zarar verdiğini söyleyen Aydın, "Bu rekabetçi dünyada mangalın sırası mı? Örneğin Batı'da Ermeni soykırımı gibi bir mesele var. Bize bunu soruyorlar. Bizim gündemimizde ise buradaki statü sembolleri var. Boğaz'da eğlenmek, arabanın markası. Türkler bunları aşmalı" diye konuştu. 4 yıl önce "Uluslararası Türkler" adında bir çalışma başlattıklarını söyleyen Ayşegül Aydın, şu anda üst düzey 2 bin kişiye ulaştıklarını, bunun yüzde 60-70'inin 35-40 yaş arasında olduğunu vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk maaşları mangalda yakıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN