Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu (S&P), 'ın kreditörleriyle anlaşmaya varamamasını gerekçe göstererek, ülkenin uzun dönem kredi notunu "CCC+"dan "CCC"ye indirdi.

Giriş Tarihi: 11.6.2015 10:32 Güncelleme Tarihi: 11.6.2015 11:32
Standard & Poor's Yunanistan'ın notunu düşürdü
S&P'nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, 'ın uzun dönem kredi notunun "CCC+"dan "CCC"ye düşürüldüğü, not görünümünün ise negatif olarak belirlendiği bildirildi.

Notun düşürülmesinin, Yunanistan ile resmi kreditörleri arasında anlaşma sağlanamamasını yansıttığı belirtilen açıklamada, Yunanistan'ın likidite pozisyonunun bozulmaya devam ettiği vurgulandı.
Canlı borsa ve dövizde son durum
Açıklamada, Yunanistan'ın borçların ödenmesinde diğer harcama kalemlerini önceliklendirmiş gibi göründüğüne işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bize göre, nominal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) gidişatında bir toparlanma olmaz ve kamu sektörü reformlarını derinleştirmezse, Yunanistan'ın gelecek 12 ay içinde ticari borçlarında temerrüde düşmesi muhtemel. Yunanistan'ın kreditörleriyle ilişkileri ve politik istikrarına yönelik belirsizlikler, ülke ekonomisi üzerinde ağırlık kazanıyor.

Gelecek 2 hafta boyunca resmi kreditörlerle anlaşmaya varılsa bile, biz bu anlaşmanın Yunanistan'ın borç çevirme gereksinimini eylül ayının ötesinde kapsayacağını düşünmüyoruz. Bununla birlikte, Yunan bankalarından mevduat çıkışlarının devam etmesi de hükümetin sermaye kontrollerini uygulamaya koyma olasılığını artırdı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Standard & Poor's Yunanistan'ın notunu düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN