Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk Botanik Bahçesi 2017'de açılıyor

Giriş Tarihi: 18.6.2015
Türkiye'nin ilk Botanik Bahçesi 2017'de açılıyor
Türkiye'nin ilk, Avrupa'nın ise ikinci büyük bahçesi olacak, "Milli Botanik Bahçesi"nin yüzde 80'i tamamlandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, aşama aşama devam eden inşaatların 2017'de tamamen biteceğini söyledi. Eker, "Burada yüzyıllarca yaşayacak ve Türkiye'nin biyo çeşitliliğini koruma altına alacak olan bir çınarın tohumlarını atıyoruz" dedi. 12 bin bitki türünün korunacağı, vatandaşlardan araştırmacılara kadar milyonlarca kişinin yararlanacağı Milli Botanik Bahçesi'nin sonradan bir değişime uğramaması için kanunla koruma altına aldıklarını vurgulayan Eker, buranın ileride Cumhurbaşkanlığı'nın himayesine de alınabileceğini belirtti.

2 BİN 500 DEKARLI K ALAN

Bakan Eker, 303 milyon lira yatırım yapılan projenin 2 bin 500 dekarlık alanıyla Avrupa'nın 2'nci büyük botanik bahçesi olacağını söyledi. Eker, "Projeyle Ankara halkının ve 3.5 milyon ziyaretçinin nefes alacağı bir koridor oluşturuyoruz" diye konuştu.

ORGANİK ATIKLAR KULLANILACAK
Bahçe içinde bitki koruma, üretim ve araştırmalarının yapılacağı bilgisini veren Eker, "Ayrıca tüm organik atıklar kurulacak dönüşüm merkezi ile yeniden kullanılacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk Botanik Bahçesi 2017'de açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN