Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu anlaşmaya yakın

Yunanistan'ın hazırladığı yeni plana Avrupa'nın büyük devletlerinden kısmi destek geldi. Dün toplanan liderlerden kesin kararının ancak bir hafta içinde alınabileceği belirtiliyor

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Komşu anlaşmaya yakın
Yunanistan krizi çözüldü gibi. Avrupa Birliği'ne yeni plan sunan Komşu'da belirsizlik sürüyor. Yunanistan tarafından bazı maddelerde yumuşama gelirken AB'nin de olumlu açıklamaları iyimserliği artırdı. Yaş gruplarına göre en çok 65 olan emeklilik yaşı, Yunanistan Başkakanı Aleksis Çipras'ın son kararıyla en az iki yıl yükseltilecek. Aynı zamanda birçok vergi istisnası da düzene sokulacak. Yeni plana göre Yunanistan KDV oranını yüzde 23, enerji ve ana gıdalar için 13, ilaç ve kitaplar için 6 olarak öneriyor. Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın yaptığı yeni önerileri değerlendirmeyi kreditör kuruluşlara bıraktıklarını ve nihai bir değerlendirme yapılmasına imkân olmadığını söyledi. Kapsamlı bir anlaşmaya varılamazken, Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, bu hafta eksiksiz bir anlaşma için müzakereleri sürdürme konusunda mutabakat sağladıklarını söyledi.

Avrupa Birleşik Devletleri planı

YAPICI GÖRÜŞMELER OLDU


Euro Bölgesi devlet başkanları zirvesine hazırlık amacıyla toplanan maliye bakanları toplantısından önce konuşan Dijsselbloem, "Yunanistan Başbakanı Çipras ile yapıcı görüşmeler yaptık" dedi. Ancak Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, "Yunanistan'dan somut bir öneri almadık, Perşembe gününe kıyasla değişen bir şey yok. Bizim gibi IMF de Yunanistan'dan herhangi bir öneri almadı" diye konuştu.

FRANSA KALMASINI İSTİYOR


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesi ve Almanya'nın Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını arzu ettiğini söyledi. Hollande, Fransa'nın anlaşma sağlanabilmesi için elinden gelen bütün çabayı göstereceğini söyledi. Hollande, "Kısmi veya sınırlı bir anlaşma olmasını arzu etmiyorum" ifadesini kullandı.

BEŞ KRİTİK TARİH

22 Haziran Acil Yunanistan toplantısı:
Maliye bakanları ve liderler yeni planı tartıştı

25-27 Haziran AB Zirvesi:
Brüksel'de liderler toplanacak

30 Haziran Ödeme için son gün:
1.5 milyar euro IMF ödemesi kararı

1 Temu z ECB kararı:
Avrupa Merkez Bankası ilave fonlamaya karar verecek

20 Temu z Bono ödemesi:

3.5 milyar euroluk iki bono ödemesi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu anlaşmaya yakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN