Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyon euroluk tasarruf anlaşması

Schneider Electric-Er Yatırım, 20 otelde yıllık 1 milyon euroluk enerji tasarrufu sağlanması için danışmanlık hizmeti anlaşması imzaladı

Giriş Tarihi: 24.6.2015
1 milyon euroluk tasarruf anlaşması
Schneider Electric ile Er Yatırım arasında 'enerji tasarrufu' konusunda danışmanlık anlaşması imzalandı. Buna göre Er Yatırımın hayata geçireceği 20 iş otelinde her yıl toplam 1 milyon euroluk enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Schneider Electric, önümüzdeki 10 yıl boyunca Er Yatırım'ın inşa edeceği 20 iş otelinde kullanılacak elektriksel ekipman, sistem dizaynı ve enerji yönetimi konusunda da danışmanlık verecek. Schneider Elektrik Türkiye Başkanı Bora Tuncer, işbirliği yaptıkları müşterilerine yüzde 30'a varan enerji verimliliği önerileri sunmaya çalıştıklarını söyledi. Bir birim elektrik tasarrufunun, 3 birim enerji kaynağı tasarrufuna denk geldiğini belirten Tuncer, "Projeyle gelecek 10 yılda gerçekleştirilecek otel yatırımlarında çözümleri entegre edeceğiz. Varmak istediğimiz nokta her otelin yılda 50 bin euro düzeyinde enerji tasarrufu yapması. Bu otellerde yıllık 1 milyon euro enerji tasarrufuna denk gelen çözümlerimizi sunmak. Elektrik yapılarının dizaynından ekipman tedarik etmeye kadar birçok konuda işbirliği yapacağız" diye konuştu.

300 MİLYON DOLARLIK HEDEF
Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise bu anlaşmanın modeli ve başka özellikleri açısından pilot olduğunu belirterek konuyla ilgili şunları söyledi: "10 yıl, 20 otel, 300 milyon dolar hedefimiz var. Enerji ve su kullanımlarında sadece kullanıldığı miktar kadar ödeme yapmak olan iş otelleri müşterilerinin konfor, güvenlik ve dijital ağ bağlantısının maksimum düzeyde olmasını talep ettiğini belirterek, Schneider Electric'in tedarik edeceği sistemlerle misafirlerimizin bu konfora ulaşmasını sağlayacağız." Alınacak önlemler ve enerji verimliliği sağlayan sistemlerin kullanılmasıyla yüzde 30 enerji verimliliği sağlandığında, bu iyileştirme direkt karbon salımının azaltılmasına katkı yapıyor. Bu aynı oranda karbon salımını da azaltıyor. 150 odalı bir otelde bu yolla sağlanacak karbon salım azaltımı 450 ton civarında olacak. Bu, her yıl 550 ağaç dikilmesiyle eşdeğer.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyon euroluk tasarruf anlaşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN