Komşu-Avrupa pinpon oynuyor

Yunanistan ile kreditörlerin uzlaştığına dair haberlerin mürekkebi kurumadan AB, Atina'nın planını reddetti, yeni şartlar öne sürdü. Bu kez de Komşu planı veto etti

Giriş Tarihi: 25.6.2015
Komşu-Avrupa pinpon oynuyor
Yunanistan ile kreditörler (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) arasındaki pembe bulutlar dağılıyor. Geçtiğimiz gün Yunanistan'ın sunduğu yeni plan iyimserliği artırmıştı ve Avrupa'da "Bu kez anlaşıldı galiba" cümleleri edilmişti. Ancak IMF'nin karşı çıkmasıyla bu plan da geri çevrildi. Daha sonra AB, Yunanistan'a yeni şartlar sundu. Tıpkı pinpon oyunu gibi bu kez de Yunanistan AB'nin teklifini reddettiğini açıkladı. Kreditörler tarafından yapılan yeni teklifte vergi ve kaynak yaratma ile emeklik sistemi için şartlar vardı.

ANLAŞMA İSTEMİYORLAR

Yunanistan'dan resmi bir yetkili Çipras'ın "Kreditörlerin bu tür tedbirleri reddetmesi gibi bir durum daha önce hiç olmamıştı. Ne İrlanda'da ne de Portekiz'de. Hiçbir yerde görülmemişti. Bu garip yaklaşım iki senaryonun habercisi olabilir. Ya bir anlaşma istemiyorlar ya da Yunanistan ile ilgili özel çıkarlara hizmet ediyorlar" dediğini aktardı. Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun oluşturduğu üçlü yapı yani Troyka da açmazda.

İKİYE BÖLÜNDÜ
Avrupa tarafı Yunanistan'ın yeni planının kurtarma planıyla paralel olduğunu belirtirken IMF verilen taahhütlerin çok 'yumuşak' olduğu kanaatinde. IMF, Yunanistan'ın 2012 yılında yapılan anlaşmaya sadık kalmasını istiyor. Avrupa içinde iyimser yaklaşmayan ülke ise Almanya. Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, IMF'yi eleştirmek yerine adımların atılması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu-Avrupa pinpon oynuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN