'Türkiye'den çıkmıyoruz aksine hızlı büyüyeceğiz'

Fransız Total ile birlikte Türkiye'deki varlıklarını satacağı iddia edilen dünya devi BP'den yanıt büyümeyle geldi. BP Ülke Müdürü Martin Thomsen, "40 yeni istasyon yolda. Firma da alabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 27.6.2015
'Türkiye'den çıkmıyoruz aksine hızlı büyüyeceğiz'
Fransız Total ile birlikte Türkiye'den çıkacağı konuşulan dünyanın en büyük enerji firmalarından BP, büyümeyi hedefliyor. BP Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Martin Thomsen, akaryakıt fiyatlarına müdahale, kur ve regülasyonların etkisiyle Türkiye'de şu anda zarar ettiklerini, ancak büyüme stratejilerini korudukları pazarda bu yıl 40 yeni istasyon yatırımı planladıklarını söyledi. Martin Thomsen, 2015 yılı için öncelikle bayi sözleşmelerinin yenilenmesine odaklandıklarını belirterek "Daha sonra finansal ve operasyonel olarak kendi stratejilerimize uygun düşmesi durumunda fırsatları da değerlendirebiliriz" dedi. BP Türkiye Akaryakıt'ı Doğuş Otomotiv ile akaryakıt alımlarına ilişkin hayata geçirdiği işbirliği projesinin tanıtımında konuşan Thomsen, Türkiye'nin hem büyüme potansiyeli hem de BTC ve Şahdeniz gibi projelerin etkisiyle BP için en stratejik ülkelerden biri konumunda bulunduğunu vurguladı.

Satın alma olabilir

Thomsen'in verdiği bilgiye göre, BP Türkiye Akaryakıt'ın 647 istasyonu bulunuyor. Şirketin pazar payı ise yüzde 9 seviyesinde. Özelleştirme kapsamına alınan TPAO'ya ait TP Petrol Dağıtım AŞ ile ilgilenip ilgilenmedikleri soru üzerine ise Thomsen, "Şu an yorum için çok erken. Zamanı gelince bakabiliriz. Bir pazar oyuncusu olarak, finansal ve operasyonel olarak uygun olması ve bizim stratejimizle örtüşmesi durumunda fırsatları değerlendirebiliriz" cevabını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye'den çıkmıyoruz aksine hızlı büyüyeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN