'İşbirliği tekliflerine açığız'

Giriş Tarihi: 1.7.2015
'İşbirliği tekliflerine açığız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, iflasın eşiğindeki Yunanistan'a destek mesajı verdi. Başbakan IMF'ye 1.6 milyar euroluk borcu olan Atina hükümetine, "Elimizden geleni yaparız, her türlü işbirliği teklifine olumlu yaklaşırız" diye seslendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, borç krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan'a destek mesajı gönderdi. Türkiye'nin tutarlı ekonomi yönetimi sayesinde benzer tabloyla karşı karşıya olmadığını vurgulayan Başbakan, Atina yönetimine, "Elimizden ne gelirse yapmaya yapmaya hazırız" diye seslendi. Davutoğlu, partisinin TBMM'deki dünkü grup toplantısında Yunanistan'da yaşanan ekonomik krizle ilgili şumesajları verdi:

GÜÇLÜ KOMŞU İSTERİZ:
Dost ve komşu Yunanistan'ın tablosunu göz önüne alınız. Biz benzer tablolarla karşı karşıya değilsek, AK Parti'nin sayesindedir. Bu kürsüden, komşu Yunanistan'a dayanışma mesajını da iletmek istiyorum. Biz çevremizde barış içinde yaşayacağımız, güçlü ülkeler görmek isteriz. Hiçbir komşumuzun zayıf düşmesinden menfaat duymayız.

EGE BARIŞ GÖLÜ OLSUN:
Yunanistan'ın ekonomik krize girdiği 2011'den itibaren bu mantık içinde hareket ediyoruz. Aynı nedenle Yunanistan ile işbirliği konseyini gerçekleştirdik. Son ziyaretimde, sayın Çipras ile görüştüğümde de bunları ifade etmiştim. Biz Yunanistan'ın güçlü olmasın, Ege'nin barış gölü olmasını isteriz. Kıbrıs'ın çözülmesini isteriz. O yüzden Türkiye her türlü işbirliği teklifine olumlu yaklaşacaktır. Bunları o zaman da söylemiştim ama tabii Yunanistan'ın o dönemdeki iç şartları nedeniyle bu mümkün olmadı. Şimdi de tekrarlıyorum. Komşu için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız.


ATİNA'DA KONSEY TOPLANACAK
Türkiye'nin Yunanistan'ı rahatlatmak için gerek turizm gerekse ticaret alanında ne yapılması gerekiyorsa yapabileceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Krize yönelik birlikte atabileceğimiz adımları, karışlıklı oturup konuşmak üzere, daha önce planladığımız işbirliği konseyi için Yunanistan'a gideceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İşbirliği tekliflerine açığız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN