Cebe, tablete yüzde 15 zam

Giriş Tarihi: 3.7.2015
Cebe, tablete yüzde 15 zam

İthal cep telefonu, tablet bilgisayar ve elektrik-elektronik ürünlerine getirilecek ek verginin detayları belli oldu. Verginin % 10-15 arasında olması bekleniyor. Artış sonrasında bu ürünlerin fiyatları artacak. Kozmetik de sırada

Hükümetin yerli üreticileri korumak için elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi ithal ürünlere getirmeyi planladığı ek verginin detayları ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, getirilecek ek vergi yüzde 10-15 arasında olacak. Vergi artışı gerçekleştiğinde söz konusu ürünlerin fiyatı artacak. Getirilmesi düşünülen vergi en çok Samsung, Apple gibi akıllı telefon ve tablet markalarını etkileyecek. İthalat vergisinin hayata geçerse iPad Air2, 1.666 TL, iPhone6 ise 3.103 TL'ye çıkacak. Vergi artışıyla birlikte sadece ithal cep telefonundan 1 milyar liralık ek gelir bekleniyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dün düzenlediği basın toplantısında "Önümüzdeki birkaç ay içinde ek vergi netleşir" dedi.

SORUŞTURMA EYLÜLDE

Ek vergi geçen yıl aralıkta Türkiye'de akıllı telefon üreten Vestel'in de aralarında yer aldığı 5 şirketin "ithalatta korunma tedbiri alınması" başvurusu üzerine gündeme geldi. Bu başvuru üzerine Ekonomi Bakanlığı'nın yürüttüğü soruşturmada son aşamaya gelindi. Soruşturmanın 9 aylık sonuçlandırma süresi eylülde bitiyor. İthalatın yerli üretimi zarara soktuğunun tespit edilmesi durumunda korunma önlemleri yaşama geçirilecek. Bakanlık, miktar kısıtlaması, tarife kontenjanı yerine gümrük vergisinde artışa gitme kararı aldı. Soruşturmanın ardından uygulanacak ek vergi oranına Bakanlar Kurulu karar verecek. Ekonomi Bakanlığı kademeli ya da bir seferlik vergi olmak üzere çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyor. Kademeli vergi artışı olursa ilk yıl yüzde 10-15 arasında ikinci ve üçüncü yıl ise daha düşük oranda bir vergi alınıp ilerleyen dönemlerde de bunun sıfırlanabileceği belirtiliyor.

35 MİLYARLIK İTHALAT

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yürütülen incelemeler, anti-damping soruşturmaları, ilave gümrük vergileri gibi önlemler paketlerinin hitap ettiği toplam ithalat grubunun 35 milyar dolar civarına denk geldiğini söyledi.

KOZMETİĞE DE GELİYOR

Yerli üretimi korumak için böyle bir adım atılacağını bildiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kimyevi maddeler için de tedbir alınacağını anlattı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, henüz konunun detaylarını bilmediğini belirtirken, "Bunlar yüksek ihtimalle kozmetik ve ilaç sektörüne yönelik ürünler olabilir. Şampuan Türkiye'de üretilse de yüksek miktarda ithalatı var. Bu olabilir" dedi.

İPHONE6, 3.100 TL'YE ÇIKABİLİR
Getirilmesi düşünülen ithalat vergisi en çok Samsung, Apple gibi akıllı telefon ve tablet markalarını etkileyecek. İthalat vergisinin yüzde 15 olarak hayata geçirilmesi durumunda bu ürünlerin fiyatlarına da otomatik olarak zam gelecek. Halen 1.449 TL olan 16 GB, WiFi seçenekli iPad Air2, 1.666 TL etiketiyle vitrine çıkacak. Aynı şekilde 16 GB depolama kapasitesine sahip iPhone6'nın 2.699 TL olan fiyatının da ek vergiyle 3.103 TL'ye çıkması bekleniyor.

TV'YE DE EK VERGİ UYGULANIR MI?
Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, ek verginin TV'leri kapsamayacağını, ütü, saç kurutma makinası gibi küçük ev aletlerinde geçerli olacağını belirtiyor. Tüketim çılgınlığını önlemek için ek vergiler yerine yerli üretimin teşvik edilmesi gerektiğini anlatan TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, "Konu henüz net değil ama bilgisayar gibi artık sanayinin en önemli girdi ve rekabet aracı haline gelen ürünleri kapsarsa kılcal damarı kesmeye başlar. Çünkü bilişim sanayinin artık can damarı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cebe, tablete yüzde 15 zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN