Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da 5,5 lira, markette 31,4 lira

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dan markete fiyat farkının sürekli arttığına ve bu nedenle üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın giderek daha da açıldığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 3.7.2015 15:46 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 16:28
Tarlada 5,5 lira, markette 31,4 lira

Fiyatlardaki gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yapan Bayraktar, kuru incir ve maydanozda 5.7, salatalıkta 4.7, karpuzda 4.5, sivri biber ve patlıcanda 3.9 ve domateste 3.7 kata çıktığını vurguladı ve ekledi:

"Bugün üreticide 5 lira 50 kuruş olan kuru , markette 31 lira 40 kuruşa, 17 kuruş olan maydanoz markette 97 kuruşa, 37 kuruş olan salatalık 1 lira 70 kuruşa, 23 kuruş olan karpuz 1 lira 2 kuruşa, 61 kuruş olan sivri biber 2 lira 39 kuruşa, 75 kuruş olan patlıcan 2 lira 93 kuruşa, 58 kuruş olan domates 2 lira 15 kuruşa satılıyor. Makasın bu kadar açık olmasından hem üretici hem de tüketici mağdurken, her zaman olduğu gibi fahiş kar aracıya kalıyor."

"Fiyat makasının kapatılmasının yolu örgütlenmeden geçiyor"

Üretici tüketici fiyatları arasındaki makasın bir türlü kapatılamadığına dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti: "Pazarlamadaki sorunlar nedeniyle üretici düşük fiyata ürün satarken, tüketiciler de daha pahalıya ürün tüketmek durumunda kalıyor.Üreticiden tüketiciye olan zincirin kısalması, fiyatların çiftçi lehine oluşturulabilmesi, tüketicilerimizin de uygun fiyatla ürün almalarının sağlanmasının yolu örgütlenmeden geçiyor. Bu nedenle, üreticilerin üretim ve pazarlamada örgütlenmelerini ve ortak hareket etmeleri için teşvik edici mekanizmaların geliştirilmesi gerekiyor. Üretici örgütlerinin finansal bakımdan daha güçlü hale gelmesi sağlanmalıdır. Üreticilerimizin üretimden ve tüketicilerimizin tüketimden gelen güçlerinin farkına varmaları ve kullanmaları gerekiyor."

"Kasaplık hayvan ve et ithalatına gerek yok, üretim artıyor"

Açıklamalarını, "Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak her zaman ithalat kapılarını açtırmak isteyen lobilere karşı olduk, üreticilerimizin hak ve menfaatlerini korumak adına ithalat karşıtı politikamızı sürdürmeye devam edeceğiz" diye sürdüren Bayraktar, şu ayarıları yaptı: "Bunu yapmazsak, geçmişte olduğu gibi çiftçimizin cebinde kalacak milyarlarca doları yabancı ülkelerin çiftçilerine aktarmış oluruz. Hem çiftçimiz hem ülkemiz kaybeder.Şayet, vatandaşlarımızın makul fiyatla et yemesi isteniyorsa, üreticilerimizin üzerindeki ağır girdi maliyetleri düşürülmeli, destekler artırılmalıdır. İthalatın sorunu çözmediği geçmişte yaşanan acı tecrübelerle görülmüştür. Üretici maliyetlerini dikkate almayan, tüketici fiyatlarını abartan, sadece karlarını düşünen ithal et lobileri, karar vericileri hayvancılığı sıkıntıya sokacak tasarruflarda bulunmaya zorluyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarlada 5,5 lira, markette 31,4 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN