Yıldızlar, 140 milyon euroluk çelik tesisi kuruyor

Demir-çelik sektörüne yönelik planlama yapan Yıldızlar Holding, Kocaeli'nde bir fabrika kuracak. Tesis 140 milyon euroya mal olacak

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Yıldızlar, 140 milyon euroluk çelik tesisi kuruyor
Yıldızlar Yatırım Holding, sanayi sektöründe yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Aralarında Yıldız Entegre, İGSAŞ gibi firmaları da barındıran Yıldızlar Holding İcra Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yıldız, "İGSAŞ ile girdiğimiz gübre pazarında 600 milyon lirayı aştık ve yeni bir sektöre girme kararı aldık. Ailede demir-çelik işiyle uğraşanlar var. Hurdadan demir-çelik üretmek de doğru görünmüyor. Biz bu alanda farklı bir yol çizebiliriz. Yassı çelikte daha katma değerli ürüne yönelme planı yaptık" dedi. İGSAŞ bayilerinin Küba'da düzenlediği turda konuşan Yıldız, "Kuracağımız tesiste hammaddemiz ham sac olacak. Erdemir, Habaş gibi yerli üreticilerden ham saçı alacağız, yeri gelirse ithal de edeceğiz. Onu 1 milimetre veya daha ince hale getirip ihtiyaca göre boyayacağız. Başta beyaz eşya olmak üzere, çok ince yassı ürüne ihtiyaç duyan tesislere satacağız" diye konuştu.

TESİS KOCAELİ'NDE OLACAK
Yıldızlar Holding'in yatırımı yapacağı yer ise Kocaeli olacak. Yıl sonuna kadar tesisin temelini atacaklarını anlatan Yıldız, "140 milyon euroluk bir yatırım olacak. İkinci faz yatırım olarak yassı çelik üretimini de düşünüyoruz. Yalnız, bu üretimi Türkiye'de yapmak mantıklı değil. Romanya'dan Türkiye'ye yılda 3 milyon ton hurda demirçelik geliyor. Sonra Romanya, Türkiye'den 1.5 milyon ton bitmiş ürün alıyor. Biz de yassı ürün için enerjinin ve hammaddenin daha uygun fiyatlı olduğu bir ülkeye gidelim diye düşünüyoruz. Bu adres Romanya olabilir. Rusya'ya da bakıyoruz" dedi. Yassı çelik için de 120 milyon euroluk bir yatırımı öngördüklerini dile getiren Yıldız, "Holdingin cirosu 3 milyar lirayı aşıyor. Bunun 2.6 milyar lirası, amiral gemisi Yıldız Entegre'den sağlanıyor" dedi.

PAZAR 5 MİLYARA ULAŞTI
İGSAŞ'ın Yönetim Kurulu Üyesi olan İsmail Hakkı Yıldız, Türkiye'deki gübre sektörü hakkında da bilgi verdi. 6 milyon ton gübre tüketildiğini dile getiren Yıldız, "İç pazarın büyüklüğü 5 milyar liraya ulaşıyor. Yılda 2 milyon ton ithalat oluyor. Biz yılda 550 bin ton Üre, 330 bin ton CAN ve 240 bin ton da NPK adlı gübre çeşidinden üretim yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızlar, 140 milyon euroluk çelik tesisi kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN