Türkiye'nin en iyi haber sitesi

inden karlı çıkan !

referandumu sonrası euroda yaşanacak olası satış dalgası euro ile işlem yapan ve euro borcu olan için avantaj yaratacak.

Giriş Tarihi: 6.7.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 6.7.2015 16:39
Yunanistan krizinden karlı çıkan Türk şirketleri!
referandumu sonrasında euro, 16 büyük para biriminin tamamına karşı düşüş yaşamış, euro/dolar paritesi 1,10 seviyesinin altına inmişti.

Yunanistan referandumu sonrası Avrupalı muhataplarının alacağı pozisyon euro açısından da belirleyici olacak. Özellikle Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına sunduğu acil likidite yardımının devam edip etmeyeceği konusu euronun aşağı yönlü seyrini belirlemesi bakımından önem taşıyor.

Bu durumda eurodaki satış dalgasının devam etmesi, Türkiye'de euro ile işlem yapan şirketler açısından önemli bir avantaj yaratacak. İş Yatırım bugün paylaştığı notta, BIST'de olumlu etkilenebilecek şirketler arasında euro bazında ithalat yapan ve euro borcu bulunan 'u saydı.

Daha çok Avrupalı otomotiv markalarının distribütörlüğünü yapan Doğuş Otomotiv'in faaliyet raporuna göre 2014'ün tamamında şirketin finanse edilen ithalat tutarı 2,2 milyar euro oldu. Migros'un 2015 ilk çeyrek konsolide finansal sonuçlarına göre ise şirketin euro cinsinden toplam yükümlülükleri 844 milyon euro civarında.

BusinessHT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan krizinden karlı çıkan Türk şirketleri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN