Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin protestosu ekonomiye sıçradı

Çin'in Uygur Türklerine tavrı nedeniyle başlayan protestoların faturası ekonomiye çıkıyor. Çin Hükümeti, 'Türkiye'ye gitmeyin' diye uyarırken turizmciler tedirgin oldu. Mermer alım heyetleri de gelmekten vazgeçti

Giriş Tarihi: 7.7.2015
Çin protestosu ekonomiye sıçradı
Çin'in Sincan Uygur Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik tavırlarını yönelik protesto ve saldırılar, ekonomiyi olumsuz etkilemeye başladı. İhracattan turizme kadar stratejik sektörlerden tehlike sinyalleri geliyor. Çin hükümeti, vatandaşlarını Türkiye'yle ilgili uyarırken, orantısız eylemlerin ilk olumsuz sonucu mermerden geldi. Türkiye'nin mermerde en büyük pazarlarından olan Çin'den gelecek şirketler randevularını iptal etti. Demokrasilerde protestoların bir hak olduğunu belirten İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, "Ancak bunun saldırı şeklini alması doğru değil" dedi. Sultanahmet'teki eylemlerde Çinli zannedilerek Koreli gruba saldırıda bulunulduğunu, Çin restoranlarının taşlandığını hatırlatan Kahyaoğlu, "Tepkiyi böyle göstermek olumsuz sonuçlara neden olabiliyor" dedi.

15 FİRMA GELMİYOR

Son zamanlarda Çin'e yapılan ihracatta yüzde 45'lere varan gerileme olduğunu söyleyen Kahyaoğlu, "Saldırıların ardından, Çinli firmalar da randevularını iptal etmeyle başladı. 15 firma randevusunu iptal etti" dedi. İhracatçı firmalarımızdan sürekli bu konuda şikâyetler geliyor. Bu şekilde devam ederse Çin'e yapılan ihracat durma noktasına gelebilir" diye konuştu.

TURİZMCİ DE EYLEMLERDEN ENDİŞE DUYUYOR
Çin'e yapılan protesto eylemleri turizmcileri de endişelendirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Çinli turistlere karşı olumsuz hareketlerin ülke turizmine darbe vurabileceği uyarısında bulundu. Ayık, yaptığı yazılı açıklamada, Çin'le ilişkilerin arttığı dönemde Çinliler'in tavır almalarının engellenmesi gerektiğini söyleyen Ayık, "Bu nedenle tarafların sağduyu çağrısında bulunması ve konuklarımıza yönelik saldırıların önlenmesi hususunda yetkililerin ivedi olarak önlem almasında yarar bulunuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin protestosu ekonomiye sıçradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN