Görüşmeler sil baştan

Görüşmeler sil baştan

Kemer sıkma planına yüzde 61'le 'hayır' diyen Yunanistan, bugün tekrar müzakerelere başlıyor. Masaya yeni bir plan getirecek olan Başbakan Çipras, Şansölye Merkel ile görüşecek. Gözler bankalara çevrildi

Avrupa ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kemer sıkma önlemlerine karşı referanduma giden Yunanistan, yüzde 61'le 'hayır' dedi. Bu gelişmenin ardından gözler bugün yapılacak Eurogroup zirvesine çevrildi. Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yeni öneriler sunacaklarını söyledi. Eurogroup tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: "Eurogroup Yunanistan'da referandumdan sonraki durumu görüşecek. Bakanlar, Yunan yetkililerden yeni öneriler duymayı bekliyor." Dün gün içinde Avrupa'nın tüm başkentleri arasında telefon trafiği yaşandı. Moskova ile Yunanistan arasında da görüşme oldu.

VARUFAKİS İSTİFA ETTİ

Eurogroup'ta bulunan 19 maliye bakanının en çok şikâyet ettiği isim olan Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis de dün istifa etti. İstifa ettiğini Twitter adresinden duyuran Varufakis, "Artık bakan değilim!" yazdı. Daha sonra yazılı bir açıklama yapan Varufakis, Euro Bölgesi'nin bazı üyelerinin kendisini maliye bakanları toplantılarında istemediğini bildiğini söyleyerek, istifasının Başbakan Aleksis Çipras'a bir anlaşmaya varmakta yardımcı olacağını düşündüğünü kaydetti. Çipras'ın AB ile müzakerelerde daha yapıcı bir isimle yola devam etmek istediği, bu nedenle Varufakis'in istifasını istediği iddia edildi. Varufakis'ten boşalan Maliye Bakanlığı'na ise eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Efklidis Çakalotos atandı. Varufakis, birlikte kameraların karşısına geçtiği Çakalotos'a görevi teslim etti.

BANKALAR AÇILACAK MI?


Yunan bankalarının açılıp açılmayacağını, acil likidite yardımının ne şekilde devam edeceği de merakla bekleniyor. ATM'lerde 60 euro para çekme sınırı var. Kreditörlerin koşullarının güçlü bir şekilde reddi, Yunanistan'ın yavaş yavaş Euro Bölgesi'nden çıkması anlamına geliyor. Bu olasılık sonrası erken seçim de gündemde.

ARKADAŞINA GÖNDER
Görüşmeler sil baştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN