Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat ve turizme 'altın' destek

Giriş Tarihi: 7.7.2015
İhracat ve turizme 'altın' destek

Ekonomi yönetimi, jeopolitik risklerin ihracat ve turizme etkisini azaltmak için kolları sıvadı. İhracatçıya kredi desteği artıyor. Turizmde yakıt desteği uzatılacak

Irak, Suriye, Rusya, Ukrayna'daki gelişmelerin turizm ve ihracata maliyeti 6.4 milyar dolara ulaştı. Ekonomi yönetimi jeopolitik risklerin ekonomi üzerindeki etkilerini dikkate alarak ihracat ve turizmi canlandırmak için kolları sıvadı. İhracat alacaklarına sigorta kolaylığından uzun vadeli işyeri kredilerine, kadar bir dizi yeni düzenleme yapılıyor. Bu kapsamda, tur operatörlerine kefalet desteği verilecek, 13 ülkeden gelen uçaklara yakıt desteğinin süresinin uzatılması planlanıyor.

3 ÜLKEDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin verdiği bilgiye göre ihracatta Irak, Rusya, Ukrayna kaynaklı 3.6 milyar dolarlık düşüş yaşandı. Müteahhitlikte Rusya-Irak kaynaklı 280 milyon dolar, turizmde Rusya-Ukrayna nedeniyle 810 milyon dolar ve bavul ticaretinde 1.7 milyar dolarlık düşüş oldu. Pariteden dolayı ihracat düşüşü ilk 6 ayda 7.2 milyar dolar, emtia fiyatları nedeniyle ihracat düşüşü de 6 milyar dolara ulaştı. Kısa vadede sağlanabilecek destekler, alternatif güzergâhlar değerlendirilirken, atılacak adımlar şöyle:

KREDİ YELPAZESİ GENİŞLEYECEK
İhracatçıya yönelik kredi yelpazesinin genişletilerek, miktarı da artırılacak. Reeskont kredilerinde düzenleme yapılarak sanayiciye daha fazla kredi kullandırılması hedefleniyor. Reeskont kredilerinin limiti geçen yıl 12 milyardan 15 milyar dolara çıkarılmıştı.

RİSK AĞIRLIĞI DÜŞÜRÜLECEK
İhracat kredilerinde yüzde 100 olan risk ağırlığının küçük işletmelere yönelik kredilerde olduğu gibi düşürülmesi bekleniyor. Gayri nakdi kredilerin ise daha teşvik edici olarak belirlenmesi öngörülüyor. Özellikle, akreditif, teminat mektubu, aval gibi kredilerde yüklerin hafifletilmesi amaçlanıyor.

TEMİNAT MEKTUBUNDA KOLAYLIK
Hammadde finansmanı için nakit kredi, ihracatçıya malları gümrükte bekletmeyen teminat mektupları verilecek. Kamu bankaları ile birlikte özeller de sanayi kesimine destek için işbirliği yapacak.

EKİPMAN KREDİ DESTEĞİ
Üretime geçmesini beklemeden 6 ay ödemesiz makine ekipman kredi desteği sağlanıyor.

FONLAR AKTİF KULLANILACAK
Kredi Garanti Fonu'nun kefalet sağladığı işletme sayısı artırılıyor. Girişim sermayesi fonları da yaygınlaştırılıyor.

SANAYİ YATIRIMI ÖZENDİRİLECEK
Düşük gelirli illerde sanayi yatırımını özendirecek teşvik mekanizmaları devreye giriyor.

İZİN BELGELERİNE EK SÜRE
Taahhüt hesabı kapatılmayan dâhilde işleme izin belgelerine ek sürenin üçer aylık periyotlarla uzatılması imkânı geliyor.

YAKIT DESTEĞİ SÜRECEK
Rusya başta olmak üzere 13 ülkeden gelen uçaklara 2 aylık süre için 6 bin dolarlık yakıt desteğinin süresi uzatılıyor.

TUR OPERATÖRLERİNE KEFALET
Tur operatörlerine Hazine destekli kredi kefaleti sağlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat ve turizme 'altın' destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN