Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'30 santim' dediler tamamı kaçak çıktı

Mimarlar Odası'nın binasında 30 santim kaçak bulunduğu iddia edildi. Ancak yapılan incelemede binadaki terasın tamamının kaçak olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 10.7.2015
'30 santim' dediler tamamı kaçak çıktı
Mimarlar Odası'nın İstanbul Karaköy'deki binasıyla ilgili belediye tutanakları yayınlandı. Tutanaklar, binada sadece 30 santim kaçak bulunduğunu iddia eden Mimarlar Odası'nın yalanını ortaya koydu. İddianın aksine terasın tamamen kaçak olduğu çıktı. Binada kurul onaylı mimari tadilata aykırı olarak çatı yapılması gereken yerin terasa dönüştürüldüğü, projedeki terasın büyütülerek restoran olarak kullanıldığı tespit edildi. Belediye ekipleri tarafından zabıt tutulan bina ile ilgili yasal süreç başladı.

TERAS VE MAHYA KAÇAK
Beyoğlu Belediyesi'ne bağlı ekipler, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin Karaköy Kemankeş Caddesi'nde bulunan binasında incelemelerde bulundu. Binada yapılan incelemelerde tespit edilen çeşitli uygunsuzluklar, yer işgalleri tutanağa geçirildi. Yapılan incelemelerde binanın Kemankeş Caddesi'ne bakan cephesinde mahya kotunun onaylı projeden 50 santimetre daha yüksek yapıldığı, terasın büyütülerek, üzerinin açılır-kapanır sistemle kapatıldığı ortaya çıktı. Mumhane Caddesi tarafında ise çatı arasının yapılmayıp bu bölümün terasa dönüştürüldüğü ve üst katta 30 metrekare alanlı teras yapıldığı belirlendi. Bunun yanı sıra ikinci merdivenkovasının artı 18.50 kotundan artı 24.50 kotuna yükseltildiği tespit edildi. Merdiven kulesinin üstüne bir kat yüksekliğinde klima konulduğu; bina cephelerinde projesine aykırı olarak pencere düzeninin değiştirildiği saptandı.

BELEDİYE: İSKAN VERİLMEDİ
Beyoğlu Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Bina, 15 Haziran 2001 tarihinde dükkân ve büro olarak iskan almış bir yapıydı. Daha sonra Mimarlar Odası'nın talebi üzerine tadilat projesi Anıtlar Kurulu'na sevk edilmiş 8 Ekim 2009 tarihli, 2960 sayılı kurul kararı ile proje onaylanmıştır. Mevcut iskanlı binaya kurul kararına istinaden 5 Temmuz 2010 tarihinde tadilat ruhsatı verilmiştir. Ancak Mimarlar Odası, tadilat ruhsatı aldıktan sonra projeye aykırı uygulama yapmasından dolayı binaya iskan alamamıştır. Sonuç olarak incelemelerde imara aykırı uygulamalar tespit edilerek yapı tatil tutanağı tutulup ilgili kuruma tebliğ edilmiştir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'30 santim' dediler tamamı kaçak çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN