Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkramlık lokuma 'fıstık' gibi zam

Şeker Bayramı'nın olmazsa olmazı fıstıklı lokum bu yıl yüzde 20 zamlı ikram edilecek. Koska Yönetim Kurulu Üyesi Emin Dindar, "Bir lokuma fıstıklı demek için yüzde 12 fıstık içermek zorunda. Geçen yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle lokum fiyatları yüzde 15-20 arttı" dedi

Giriş Tarihi: 11.7.2015
İkramlık lokuma 'fıstık' gibi zam
Türkiye'nin marka ürünlerinden biri olan lokum, bayram ikramlıklarının da vazgeçilmezi. İhracatı giderek artan Türk lokumunun en çok tercih edileni ise fıstık, fındıkla zenginleştirilmiş olanları. Ancak kuruyemişte 2014'te yaşanan rekolte düşüklüğü, birçok gıda ürününde olduğu gibi lokumda da fiyat artışına neden oldu. Satışlarında lokumun büyük payı olduğunu belirten Koska Yönetim Kurulu Üyesi K. Emin Dindar, bu bayram lokum fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 15-20 artış olduğunu söyledi. Tüketicinin giderek markalı ürünleri daha çok tercih ettiğine dikkat çeken Dindar, "Gıdada denetim oldukça sıkı. Ambalajsız, etiketsiz, hammaddesi düşük içerikte ürünlere göz açtırılmıyor. Yönetmeliğe göre bir lokuma fıstıklı demek için en az yüzde 12 fıstık içermesi gerekiyor. Biz üretici olarak buna uyuyoruz. Bu da elbette fiyata yansıyor" şeklinde konuştu.

YAZIN LOKUM TERCİH EDİLİYOR

Kuruyemişin girdiği helva, şekerleme, çikolata gibi ürünlerde de aynı nedenle zammın söz konusu olduğuna vurgu yapan Dindar, yaz aylarına denk gelen Ramazan Bayramı'nda özellikle lokum satışlarının çok daha fazla arttığını söyledi. "Çikolata sıcağa dayanıksız olduğundan lokum ikramlık olarak öne çıkıyor" diyen Dindar, bu yıl duble fıstıklı lokumun kilogram fiyatının 38 lira olduğunu belirtti.

SARAY DİZİLERİ SATIŞI ARTIRDI
Son yıllarda artan Osmanlı saray hayatını anlatan dizilerin lokum satışlarını da patlattığını ifade eden Emin Dindar, bu trende uygun geliştirdikleri ambalajlarla talebi yükselttiklerini açıkladı. Dindar şöyle konuştu: "Osmanlı tarzı çini motiflerinin olduğu kutular hazırladık. Turistik yörelerde, havalimanlarında çok tuttu. Bu alanda yılda yüzde 30-40 büyüme yakaladık. Özellikle Kösem Sultan, Hürrem Sultan figürlerinin yer aldığı lokum kutuları çok tercih ediliyor. Sadece sultanların lokum satışlarına etkisi yüzde 15 civarında oldu."

HARRODS'LA GÖRÜŞÜYOR
Lokumdaki talep artışı şirketin Kütahya'daki fabrikasında üretim kapasitesinin yüzde 50 artırılmasına neden olmuş. Yılda 4 milyon dolarlık lokum sattıklarını belirten Dindar, Avrupa'da ünlü market zincirlerine girdiklerini söyledi. Dindar, "İngiltere'de ürün çok tuttu. Önemli zincirlerde yer almayı başardık. Ünlü Harrods mağazalarıyla da görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Dindar bu yıl 225 milyon liralık ciro hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkramlık lokuma 'fıstık' gibi zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN