Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koalisyon önceliğimiz ekonomi bakanlıkları

Bayrama kadar koalisyon görüşmelerinde ısınma turları olacağını söyleyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Parti olarak kırmızı çizgilerimiz yok. Koalisyon önceliğimiz ekonomi bakanlıkları" dedi

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Koalisyon önceliğimiz ekonomi bakanlıkları
AK Parti'nin CHP ile başlatacağı koalisyon görüşmeleri öncesinde Şanlıurfa'dayız. Koalisyon komisyonunun içinde yer alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la partinin kırmızı çizgilerini, Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutumunu, tekrar seçim ihtimalini konuştuk. Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan liderliğinde gerçekleştirilen Fikir Sofrası'nın Şanlıurfa'da düzenlediği iftar yemeğinden sonra bir araya geldiğimiz Yılmaz, "Biz sürece iyi hazırlandık. CHP ve MHP için ayrı komisyonlar kurduk. Ekonomi için de ayrı bir komisyon oluşturuldu" dedi. Yaptıkları çalışmaları anlatan Yılmaz, "Komisyonlarda ayrıntılı biçimde mukayeseler yaptık. Muhalefet ne demiş, seçim vaatlerinde neler söylenmiş. Baktık ve kendi pozisyonumuzu belirledik" mesajı verdi.

BAYRAMA KADAR ISINMA TURLARI

Koalisyon görüşmelerinin ilk turunda derine inilmeyeceğini belirten Yılmaz, "Ramazan Bayramı'na kadar ısınma turları olacak. Ana perspektif ve genel ilkeler konuşulacak. Bu şirket kurmak gibi bir şey, anlaşacaksın" değerlendirmesini yaptı. Suriye'deki savaş ve Yunanistan krizinden örnek veren Yılmaz, "Piyasadaki rakamlar, ülke büyümesi, enflasyon şimdiye kadar ne kadar isabetli adımlar attığımızın göstergesi. Etrafımızdaki yangına rağmen oldukça sakin gidiyoruz. Sonuçta bu istikrar 13 yıllık bir emeğin ürünü. O yüzden bunun heba olmasını istemiyoruz. Olası bir koalisyonda ekonomiyle ilgili bakanlıklar önceliğimiz" diye konuştu. Yılmaz, diğer siyasi partilerin seçim beyannamelerinde önerdiği bakanlıklar olduğunu hatırlatarak, "Örneğin CHP 'Girişim Bakanlığı' öneriyor. 'Turizm ve Kültür'ü ayıralım' diyor. Değişik bakanlıklar olabilir" diyerek bakanlıkların artabileceği sinyalini verdi.

5 BİN KİŞİYE İFTAR VERDİLER
Fikir Sofrası, Şanlıurfa'da yerel halk ve Suriyelilerin katıldığı 5 bin kişilik iftar yemeği verdi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in sponsor olduğu yemek öncesinde 2015 Dünya Kuran okuma birincileri Ferruh Muştuer ve Recep Yasan Kur'an-ı Kerim okudu. Ardından Konya Büyükşehir Belediyesi'nin himayesinde Hz. Mevlana'yı günümüzde yaşatan Kültür Bakanlığı Tasavvuf Topluluğu bir semah gösterisi sundu. İftara Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati ile Konya milletvekili Ziya Altunyaldız'ın yanı sıra, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Burgan Bank Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, KAGİDER Başkanı Sanem Öğüt'ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

PARTİMİZİN KIRMIZI ÇİZGİSİ YOK
Bakan Yılmaz'a muhalefetin 'kırmızı çizgilerini' hatırlattığımızda ise şunları söyledi: "Parti olarak kırmızı çizgilerimiz yok. İlkelerimiz ve politikalarımız var. Müzakerelerde kırmızı çizgilerle alanı daraltırsanız ülke için iyi olmaz. Biz de her şeyi yaparız demiyoruz ama kırmızı çizgi kavramını benimsemiyoruz. Partiler arasında farklılıklar var ama ortaklıklar da var. Bu tür görüşmelere önce ortak noktalardan başlamak lazım. Herkes olduğu yerde durursa olmaz bu işler, herkes adım atacak. Vatandaşın gözünden bir şey kaçmaz. Samimi gayret göstermeyenleri vatandaş bir yere not eder."

AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLİZ
Bakan Yılmaz'a MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin 'fedakarlık' açıklaması da soruldu. "Ülkesini seven herkes fedakarlık yapmalı" diye yanıt veren Yılmaz, "Birlikte hükümet kurmak her konuda aynı şeyleri düşündüğünüz anlamına gelmez. O zaman herkes aynı partide olurdu. Farklılıklara rağmen ortak gündem oluşturmayı başarmalıyız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koalisyon önceliğimiz ekonomi bakanlıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN