Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komşu'ya 5 yıllık euro molası

Yeni reform paketine parlamentodan onay alan Çipras, rahat bir nefes aldı. Avrupalı liderler zirvesi öncesi maliye bakanları ise ikiye bölündü. Komşu'nun 5 yıllığına eurodan çıkması önerildi

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Komşu'ya 5 yıllık euro molası
Euro Grubu ülkelerinin maliye bakanlarının (Eurogroup) Yunanistan'dan sunduğu plandan daha fazlasını istediği belirtildi. Dün bir araya gelen Eurogroup temsilcilerinde ortak nokta ise bir Grexit (Eruo'dan çıkış) senaryosunun konuşulmaması oldu. Alman basınının iddiası ise dikkat çekici. İddiaya göre Almanya'nın başını çektiği ülkeler, Yunanistan'ın 5 yıllığına eurodan ayrılmasını talep etti. Yunanistan'ın en az bir beş yıllığına timeout (mola) alması bu arada da ekonomisini yeniden yapılandırılması senaryo olarak masaya kondu.

MİLLİ MUTABAKAT HÜKÜMETİ
Öte yandan, Atina'da milli mutabakat hükümeti çağrıları gündeme geldi. Muhalefetten gelen bu çağrı öncesi Başbakan Aleksis Çipras, PASOK lideri Fofi Gennimata ile acil bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu arada önceki gün parlamento, Yunanistan'ın kreditörlere sunduğu yeni reform paketini onaylayınca Başbakan Aleksis Çipras da rahat bir nefes aldı. 'Acil' koduyla yasa tasarısı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sabaha karşı yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin "evet" oyu ile kabul edildi.

İTALYA 'YETER' DİYECEK
Bakanlar zirvesi öncesi yapılan açıklamalar da saflar belirlendi. İtalya, Fransa IMF atılan adımları olumlu bulurken Almanya ve Eurogroup başkanı planın yeterli olmadığını ve uygulama konusunda güvenleri olmadığını söyledi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin bugünkü zirvede Almanlar'a "Yunanistan'ı aşağılamaktan artık vazgeçin" diyeceği belirtildi.

GÖZLER AVRUPALI LİDERLERDE
Yunanistan'ın teklifi dün Eurogroup toplantısında değerlendirildi. Müzakereler sonrasında şekillenecek nihai metin, yasalaştırılmak üzere tekrar parlamentoya getirilecek. Eurogroup'un, teklifleri ikna edici bulmaması durumunda ise, Yunanistan'ın durumu bugün Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak. Planın karara bağlandıktan sonra en az 8 ülkenin parlamentosunda onaylanması gerekiyor.

YUNANİSTAN GOLDMAN SACHS'A DAVA AÇACAK
Küresel krizin derinden yaraladığı Yunanistan bir Amerikan bankasına da dava açma hazırlığında. 2001 yılından bu yana atılan adımlar sonucu ülkeyi borç krizine soktuğu için Yunanistan Goldman Sachs'ı dava edecek. Borcun çevrilmesi için Goldman Sachs'ın danışmanlarının ülkeye verdiği danışmanlığın krizi daha da derinleştirdiği belirtiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komşu'ya 5 yıllık euro molası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN