Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'nin küçük üyeleri vefasızlık yapıyor

Giriş Tarihi: 13.7.2015
AB'nin küçük üyeleri vefasızlık yapıyor
Yıl 2003, tarih 16 Nisan. AB dönem başkanı Yunanistan başkenti Atina'da büyük bir şölen havası var. Atina'nın Attalos antik pasajında Avrupa Birliği'ne 10 ülkenin aynı anda katılmasına karar verilen deklarasyonun imza töreni yapılıyor. AB'nin 18 lideri ile AB'ye katılmak için başvuran 10 ülkenin lideri ilk kez bir araya geldi. 1 Mayıs 2004 te Avrupa Birliği'ne resmen katılmasına karar verilen 10 ülkenin arasında, Sovyetler Birliğinin dağılması ile Komünizm rejiminden çıkan 8 ülke ile Kıbrıs ve Malta gibi Akdeniz'in iki küçük ülkesi var.

YARDIM ELİ UZATTI
AB dönem başkanı Yunanistan, AB'nin 18 ülkeden 28 ülkeye gelişmesinden oldukça memnun. AB'nin genişlemesinden duyduğu bu mutluluğun iki nedeni var. Birincisi, Güney Kıbrıs'ın AB üyeliğinin sağlanmasıyla Kıbrıs sorununa daha kolay bir çözüm bulunacağı ile ilgili beslediği ümit; bir ikincisi de komünizm rejiminden çıkan küçük Baltık ülkelerine yardım eli uzatmaktı. O dönemin Yunanistan başbakanı Kostas Simitis ile Cumhurbaşkanı Konstantin Stefanopoulos, yaptıkları konuşmalarda bu iki mutluluğu dile getiriyor, ve genişleme deklarasyonuna attıkları imzanın mutluluğunu yaşıyorlardı. Ancak Yunanistan'ı "mutlu" kılan her iki beklentisi de geri tepecekti. Kıbrıs sorunu bir türlü çözülemiyordu. Kıbrıs, 1 Mayıs 2004 itibariyle AB nin resmen üyesi olmuş; ancak çözüm müzakereleri süreci, aynı yıl Kıbrıs'ta yapılan referandumla tıkanacaktı. Yunanistan'ın mutlu kılan ikinci beklentisi ise 11 yıl sonra geri tepecekti. AB üyeliklerini büyük bir "mutlulukla" imzaladığı Letonya, Litvanya, Estonya gibi ülkelerin yanı sıra Slovakya bile Yunanistan'ın 2015 içindeki borç krizini aşmak için AB'den istediği mali yardımlara sırt çeviren ülkelerin arasında yer alacaklardı.

BALTIK ÜLKELERİ ALMANYA TARAFINDA
Almanya, Finlandiya, Hollanda gibi büyük ülkelerin Yunanistan'a koştukları sert ekonomik şartların "harfiyen uygulanmasını" talep eden Baltık ülkeleri ve Slovakya, hep bir ağızdan "Biz kendi ekonomik krizimizi kendimiz aştık. GSMH 'si bizden daha zengin olan Yunanistan'a mali yardımlarda bulunamayız" diyerek, özellikle Almanya'nın arkasında durmaya başladılar. 2003'te Baltık Ülkelerinin AB'ye katılmasından mutlu olan Yunanistan, 2015'te bu ülkelerin engeline takılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'nin küçük üyeleri vefasızlık yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN