Suriyeli mülteci için Arap liderler gecesi

Suriyeli mültecilerin tüm dünyayı ilgilendirdiğini söyleyen TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, "Bu meseleyi sadece Türkiye çözemez. Arap liderlerin katılacağı bir gece planlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Suriyeli mülteci için Arap liderler gecesi
Türkiye, Suriye'de iç karışıklıkların başladığı 2011'den beri yaklaşık 2 milyon savaş mağduruna kapısını açtı. Avrupa'da bu rakam 200 bin bile değil. Ülkemize gelen yaklaşık 2 milyon Suriyeli'nin 1 milyon 758 bini, resmi makamlar tarafından kayıt altına alındı. Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların 300 bine yakını devlet tarafından oluşturulan kamplarda yaşıyor. Kalanı ise şehirlerde kendine bir hayat kurmaya çalışıyor. Suriyeliler'in en kalabalık olarak yaşadıkları kent ise Şanlıurfa. Urfa'da 550 bine yakın Suriyeli var. Mülteciler konusunda devlet kadar sivil toplumun, iş dünyası örgütlerinin ve uluslararası camianın da taşın altına elini koyması gerekiyor. Güneydoğu'daki Suriyeli mültecilerle yakından ilgilenen Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut ile konuştuk. Şanlıurfa'da Suriyeliler'e Ramazan yardımı yapan Bulut'un ses getirecek bir projesi var.

Şanlıurfa Suriyeliler'in en çok yaşadığı kentlerden biri. Kampların dışındakiler oldukça zor koşullarda yaşıyor. Siz de onları ziyaret ettiniz. İzleniminiz nedir?
Burada Suriyeli sayısı 550 bine yaklaşmış durumda. 105 bin civarında mülteci devletin yaptığı kamplarda yaşıyor. Mağaralarda yaşayanlar var. Onları ziyaret edip, sorunlarını dinledik. Hazırladığımız kolileri dağıttık. Oyuncaktan çocuk bezine, mamadan yiyeceğe kadar günlük ihtiyaçlarının bir bölümünü verdik. Daha önce de Hülya Avşar ile birlikte Suruç'taki kampları ziyaret etmiştik. AFAD ile de çalışmalarımız oldu. Çocukları gördüğümde içim parçalandı. Bir oyuncakla bile yüzlerini güldürdük. Ama daha fazlasını yapmamız lazım.

Projeniz var mı?
Mevcut kamplar 5 yıldızlı otel gibi. Ayrıca mültecilere devletin 85 TL'lik desteği de sürüyor. Günlük ihtiyaçların dışında mültecilerin sorununu kalıcı olarak çözmek için politikalar geliştirmeliyiz. Toplum olarak seferberlik ilan etmek zorundayız. Bazı devletler kapılarını mültecilere açmıyor. Yükü omuzlayan Türkiye'ye de katkıda bulunmaktan kaçınıyorlar. Bu konuda projemiz var. Arap ülkeleri liderlerinin katılacağı bir gece yapacağız.

ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli mülteci için Arap liderler gecesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN