Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atina'da Düyun-u Umumiye

Atina'da Düyun-u Umumiye

Avrupa liderleri 17 saatlik bir maratonla Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tuttu. Ancak ağır bir reçeteyle... Atina'da Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Düyun-u Umumiye benzeri bir fon kuran AB, bazı konularda da yasa çıkarma özgürlüğünü Komşu'nun elinden aldı

Pazar günü başlayan ve 17 saat süren yoğun kurtarma maratonundan anlaşmayla çıkıldı. Komşu Euro Bölgesi'nde kaldı ancak reçete biraz ağır. Osmanlı İmparatorluğu'nda 1881-1939 yılları arasında dış borçları denetleyen Düyun-u Umumiye'nin bir benzeri şimdi Atina'da kuruluyor. Bu fon, ülkenin değerlerini yani devlet bankalarını, özelleştirilecek kurumları içinde barındıracak.

YUNANİSTAN NEDEN BATTI? TIKLAYIN


Yönetiminde Yunan yetkililer dışında Avrupa kurumlarının temsilcileri olacak fonun toplam büyüklüğü 50 milyar euro. 25 milyar euroluk kaynak ekonomiyi canlandırmak için ayrılırken diğer yandan da devlet bankalarında sermaye artırımı yapılarak daha sonra özelleştirme sağlanacak.

YUNANİSTAN OSMANLI'DAN AYRILDI İFLAH OLMADI!!! TIKLAYIN


Avrupa Birliği tarafı dün sona eren zirvede işi biraz da abartarak önemli yasaların çıkarılmasından önce Troyka'ya (Avrupa Birliği-Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) danışma zorunluluğu getirdi.

Yunanistan için çok sert önlemler

İLK PARA 20 TEMMUZDA


Yunanistan'a aktarılacak ilk kaynak ve tarihi de belli oldu. Buna göre acil ihtiyaçları karşılamak için 20 Temmuz'da 7 milyar euro, ağustosun ortasında ise 5 milyar euro kaynak aktarılacak. Yunanistan'a emeklilikten vergiye kadar tüm reformları yasalaştırması için de yarına kadar süre verildi. Anlaşmanın sağlandığına ilişkin haberin ardından euro/ dolar paritesi 1.12 sınırına kadar yükselirken, 10 yıllık Yunan bono faizi yüzde 13.5'ten 11.9'a indi.


'BU BİR DARBE' LİSTE BAŞI

Anlaşma dünyada "#Thisisacoup" (Bu bir darbe) adıyla hashtag oldu. Trendtopic olan #Thisisacoup birçok ülkede de bir numara olarak yer aldı. Almanya'nın ağır bir şekilde eleştirildiği tweetlerde Yunan halkı savunuldu.

Yunanistanda bir bankanın duvarına üzerinde "Aranıyor ölü ya da diri" yazan afiş asıldı. İlgi çeken afişte Almanya Maliye Bakanı için "Neo Nazi suçlusu" ifadesine yer verildi.

KDV artırımı dahil vergi düzenlemeleri, çalışma piyasası ve emeklilik reformları gerçekleştirilecek.

Bütçe kesintilerini öngören mali kurala geçilecek ve istatistik kurumunun bağımsızlığı güçlendirilecek.

Kamu çalışanları azaltılacak, bankacılık sektörü yeniden yapılandırılacak, elektrik iletim hatları operatörleri özelleştirilecek. Birçok sektörde düzenlemeler yapılacak.

IMF Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam edecek. IMF'yle anlaşma vadesi dolduğunda yenilenecek. Aksi halde Atina'nın AB destekli mali programı askıya alınacak.

Yunanistan, Troyka'nın olurunu almadan mali konularda tek başına hareket edemeyecek. Kamunun aktiflerinin transfer edilmesiyle Atina'da 50 milyar euroluk bir fon oluşturulacak.

Özelleştirmeler Troyka'nın denetiminde yapılacak. Elde edilecek gelirin yarısı bankalara sermaye takviyesinde, dörtte biri borç ödemesinde ve kalan kısmı yatırımlarda kullanılacak.

IMF'yle birlikte diğer Troyka kurumları Yunanistan'da yerinde denetim yapacak.

Yunanistan tüm bu şartları karşılaması halinde borçlarını kısmen bile sildiremeyecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Atina'da Düyun-u Umumiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN