'tan rekor seviyede alış!

Giriş Tarihi: 15.7.2015 10:35 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 10:52
Oyak'tan rekor seviyede alış!

Grubu'nun Alman alumina ürünleri üreticisi Almatis'i satın alma bedelinin 1 milyar dolara yaklaşabileceği belirtildi. 1 milyar dolara yakın bir bedel son dönem Türk şirketlerinin yaptığı en pahalı satın almalardan biri olarak kayıtlara geçebilir.

Dubai International Capital'a (DIC) ait Almatis'i satın almak için anlaşma imzaladığını dün açıklayan , satın alma bedelini belirtmedi. Anlaşmaya yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada, Almatis için yaklaşık 1 milyar dolar isteyen DIC'in bu tutara yakın bir fiyat elde ettiğini belirtti.


KÂRI 100 MİLYON DOLAR
Almatis'in geçen yılki FAVÖK kârı yaklaşık 100 milyon dolar oldu. Halka açık Vesuvius , Albermarle ve Imerys gibi alumina şirketleri kâr beklentilerinin ortalama 8 katı fiyatta işlem görüyor. DIC şu anda 1,140 çalışanı bulunan Almatis'i 2007 yılında 1.2 milyar dolara satın almıştı. Ancak 2010 yılında ekonomik kriz nedeniyle alumina pazarında talep sert daralmıştı. Almatis'in ürünleri demir çelik, çimento, seramik, otomotiv, inşaat ve elektronik sektörlerinin üretim süreçlerinde kullanılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyak'tan rekor seviyede alış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN