Avea yeni Arda'lar yetiştirecek

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Avea yeni Arda'lar yetiştirecek

"Hayallerine inanınca başarılar art arda gelir" sloganıyla yola çıkan Avea, Arda'yı örnek aldı. Barcelona işbirliğiyle açtığı altyapı okulunda yeni Arda'lar yetiştiriyor

Arda Turan'ın Barcelona'ya transferi genç futbolseverlere umut oldu. Gözler yeni Arda'lar yetiştirebilecek altyapı okullarına çevrildi. Barcelona'nın futbol okulu FCBEscola'nın Türkiye ortağı AVEA'nın CEO'su Erkan Akdemir, 2011'den beri devam eden işbirliğiyle yetenekli gençlere ulaştıklarını söylüyor. Akdemir, "Arda'nın transferine çok sevindik. İnşallah yeni Arda'lar göreceğiz" diyor. Akdemir ile Avea'nın Barcelona takımıyla işbirliğini ve spor ekonomisini konuştuk.
Barcelona ile yıllardır süren bir işbirliğiniz var. Arda Turan'ın transferini duyunca ne hissettiniz?
Arda'nın hem Türk vatandaşı olması hem de bu kadar önemli bir transferin gerçekleşmesi ayrıca bizim iş ortağımız Barcelona Kulübü'ne transfer olması bizi oldukça sevindirdi.
Barcelona ile işbirliğiniz nasıl başladı?
2
010-2011'de Barcelona Kulübü'nün "Türkiye'de ticari bir işbirliği yapabilir miyiz?" diye gelmesiyle başladı. Barcelona markasıyla Türkiye'de birtakım ürün ve tarifeler çıkarttık. Ardından Barcelona'nın altyapısıyla böyle bir sosyal sorumluluk projesine başlamayı düşündük. 18 yetenekli genci Barselona'ya götürdük. Türkiye'de bir sonraki sene kamp açtık. 3 yılda 500 çocuk ve 50 eğitmen bu eğitimlere katıldı. İşbirliğimizin üçüncü adımı FCBEscola İstanbul Avea futbol okulunu ülkemize kazandırmak oldu.
Arda'nın transferinin ardından ilgi arttı mı?
Kesinlikle. Çok ciddi bir duyuru yapmamamıza rağmen okul başvuruları için telefonlarımız susmadı. Okulumuz Türkiye'de yabancı spor kulübü işbirliğiyle kurulan ilk futbol okulu. 6-14 yaşları arasında çocuklarımız 8-9 ay eğitim alıyor. Üçte birine burs sağlıyoruz. Bir sene içerisinde mezun olan öğrenci sayısı 420. İstanbul'un iki yakasında iki kampusumuz var. Barcelonalı antrenörler dünyada birçok yeteneğin parlamadan sönmesinin en önemli nedenlerinden birini velilerin çocuklarını bilinçli yönlendirmemeleri olarak görüyor. Bu nedenle velilere de özel eğitim programı oluşturuyoruz.

DÜNYA YILDIZLARI ÇIKARACAK
Türkiye o çok söz edilen Avrupa'nın Brezilya'sı olabilir mi?
Beklediğimizden de iyi. Okulumuzun gösterdiği başarı ve çocuklarımızın yeteneği FCBEscola yöneticilerinin de dikkatini çekti. İnanıyorum ki bu çocuklar arasından dünya futboluna adını yazdıracak çok başarılı yıldızlar çıkacak. İnşallah nice Arda'ları göreceğiz.
Spora verdiğiniz destek sizin markanıza ne kattı?
10 yılı aşkındır 4 büyük kulübün ana sponsorluğunu yaptık. 2014'ten itibaren bu işten çıkma kararı aldık. Geçmişte hem markanın bilinilirliğinde hem marka değerinin artırılması noktasında sponsorluklar ciddi katkı sağladı. Ama belli bir dönemden sonra farklı alanlarda bulunmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bir tane stadyum isim hakkımız var. Onun dışında spora farklı kaynaklardan destek vermeye karar verdik.
Bundan sonra hangi branşlara yatırım yapacaksınız?
Türkiye'nin dört bir yanındaki 46 spor kulübüyle tenisten atletizme, eskrimden wushuya kadar 30 branşta 5 binden fazla sporcuya destek veriyoruz. Bugüne kadar 30 bini aşkın sporcu yetiştirdik. Profesyonel olarak destek verdiğimiz branşların başında ise Türk Telekom basketbol takımı yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avea yeni Arda'lar yetiştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN