Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ticaret 50 milyar dolara çıkabilir'

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin İran'la yapacağı 35 milyar dolarlık ticaretin rahatlıkla 50 milyar dolara çıkabileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 17.7.2015
'Ticaret 50 milyar dolara çıkabilir'
Türkiye İran'la ticarette hedef büyüttü. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki ülke arasındaki iş hacminde 35 milyar dolarlık bir hedef belirlenmesine karşın, ticaretin rahatlıkla 50 milyar dolara ulaşılabileceğini söyledi. Zeybekci, "İran'la tercihli ticaret anlaşmasını bu uzlaşmadan bir yıl önce yaptık. İhracatta yüzde 30'un üzerinde artış var. Yaptırımların kalkmasıyla az 30 ürünü daha sıfır gümrükle eklemeyi düşünüyoruz. Karşılıklı kazan-kazan noktasına geleceğiz" dedi.

MİLLİ PARA KONUSU GÜNDEMDE
İran'la alışverişin TL ile yapabildiği zaman ticaretin daha rahat bir hale geleceğinin altını çizen Zeybekci, şöyle konuştu: "Dış ticaretin yüzde 5'ine karşılık gelen 18-20 milyar dolarlık rakam milli paralar ile yapılmaya başlandı. Onun için cari açık yüzde 5.8 iken dış finansman ihtiyacı duyan cari açık 4.7. O da, buradan kaynaklanıyor. Milli para konusunda Rusya, Kuzey Irak, Suriye, Balkan ülkeleri, Ukrayna ile görüşüyoruz. Milli para rezerv para haline geliyor."

BASKI YAPIYORLAR

Bakan Zeybekci, ekonomideki sıcak gelişmeler ve gündeme ilişkin de mesajar verdi. Zeybekci, TÜSİAD başta olmak üzere iş dünyasından arka arkaya gelen "kısa sürede hükümeti kurun" çağrılarına da tepki gösterdi. Zeybekci, "Koalisyonu teşvik etmeleri olumlu. Ancak 'acele edin, çabuk olun kriz geliyor, yangın var, dünyada dalgalanmalar var' deyip de siyaseti baskı altına almayı çalışmayı son derece yanlış buluyorum" dedi.

DÜZENLEME FİYATI ARTIRMAZ
Zeybekci, ithal ürünlerin vergilendirilmesi konusunu da değerlendirdi. Cep telefonu ve elektronikle ilgili düzenlemenin fiyatları artırmayacağını söyleyen Zeybekci, "Çalışma daha bitmedi. Toplamda 38 milyar dolarlık ithalatı yeniden gözden geçiriyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ticaret 50 milyar dolara çıkabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN