Bağımsızlık için 200 milyar $'lık rezerv

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Bağımsızlık için 200 milyar $'lık rezerv

BRICS ülkelerinin 200 milyar dolarlık rezervine dikkat çeken Karlov, Batı'ya bağımlı olmayan finansal kurumlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Karlov, Akkuyu için ise, "En modern teknoloji kullanılıyor" dedi

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri, batıya bağımlı olmayan ortak finansal kuruluşlarının ilkini dün resmen faaliyete geçirdi. BRICS tarafından kurulan Yeni Kalkınma Bankası bir yandan altyapı ve kalkınma projelerini finanse ederken, diğer yandan nakit sıkıntısı yaşayan ülkelere destek sağlayacak. Daily Sabah'a konuşan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, BRICS ile ilgili finansal organların kurulmasına dair kararlar alındığını belirterek, "Bu kurumların rezervleri 200 milyar dolara yakın olacak. Batı'daki finans kuruluşlarıyla olan bağlarımızı kesmek istememekle beraber, bunlara da bağımlı kalmayı tercih etmiyoruz" dedi.

Diplomatik ilişkilerin 95'inci yılının kutlandığı şu sıralarda, Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkileri nasıl görüyorsunuz?
Türkiye en büyük ekonomik ortaklarımızdan biri. Ticaret hacmi 30 milyar dolar seviyesine ulaştı. İstatistiklere dahil olmayan hizmet sektörünü de hesaba kattığımızda, 45 milyar dolar gibi bir ticaret hacminden bahsetmekteyiz. Türk inşaat firmaları Rusya'da sektörlerinin en iyi şirketleri. Türkiye'de Alman turistler ile sayı açısından yarışmaktayız. Rusya'nın Türkiye'deki en büyük yatırımlarından biri Akkuyu Nükleer Güç Santrali. İnancım odur ki, dev yatırımlar listesine Türk Akımı projesi de eklenecek. Uluslararası ilişkiler bağlamında da Türkiye ile etkileşimlerimiz aktif bir şekilde devam ediyor.

Gazetelerde Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'de Rus banka kartlarının kullanılabilmesi yönünde bir düzenleme yapılması teklifi yer aldı. Bu konuda fikriniz nedir?
Bu konu Türkiye ile bir süredir görüşülüyor. Ticarette ülkelerin milli para birimlerini kullanmaları ikili ilişkiler açısından önemli ve faydalı olacak. Bu bir hayal değil; şu an Türkiye'nin 2 veya 3 katı ticaret hacmimiz bulunan Çin ile bunu uygulamaktayız. Bunun uygulanması Rus turistler açısından faydalı olacak. Aynı şekilde, Türk banka kartlarının da Rusya'da kullanılmasının katkı sağlayacağına inanıyorum. Rus turistler paralarını Türk Lirası'na dolar veya euro aracılığıyla çevirirken çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Banka kartlarını kullanabilirlerse, harcamalarını daha rahat yapabilecekler.

BATIYA BAĞIMLI KALMAMALIYIZ

Ufa'da gerçekleştirilen BRICS toplantısında, Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın yanı sıra, Yeni Kalkınma Bankası'nın kurulmasına karar verildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
BRICS ile ilgili finansal organların kurulmasına dair kararlar alındı. Bu kurumların rezervleri 200 milyar dolara yakın olacak. Batı'daki finans kuruluşlarıyla olan bağlarımızı kesmek istememekle beraber, bunlara da bağımlı kalmayı tercih etmiyoruz. Yakın zamanda Londra'daki bir Rus basın kuruluşunun hesapları kapatıldı. Sebebi ise, bu kuruluşun yöneticisinin yaptırım listesinde olması. Bunun gibi durumları kabul etmemiz mümkün değil. Buna benzer durumlardan kurtulmak için, Batı'ya bağlı olmayan finansal kuruluşlarımızı oluşturmamız gerekiyor ve biz buna hazırız. Ufa'da, ekonominin yanı sıra, kültürel ve siyasi alanlarda pek çok önemli kararlar alındı. Hindistan ve Pakistan uzun süredir Şangay İşbirliği Örgütü'nün daimi üyeleri olmak istiyordı ve bu süreç başlatıldı. Son yıllarda uluslararası örgütlerin daha etkin bir rol aldığını görmeye başladık. BRICS, ŞIO, Avrasya Ekonomik Birliği gibi örgütler gayrisafi milli hasıla açısından dünyanın yarısı civarında bir büyüklüğü oluşturuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımsızlık için 200 milyar $'lık rezerv
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN