Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğa Koleji'nde kuşak farkı tarih oluyor

Doğa Koleji Türkiye'de bir ilke imza atarak öğretmenlerin yaşam boyu eğitimi için Boğaziçi Üniversitesi'yle işbirliği yaptı. Teknoloji ağırlıklı eğitimlerle öğretmenlerin Y kuşağı ile daha sağlıklı iletişim kurması sağlanacak

Giriş Tarihi: 23.7.2015
Doğa Koleji'nde kuşak farkı tarih oluyor
Doğa Koleji Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek 'Sınıf Öğretmenleri Gelişim Programı'nı hayata geçirdi. Avrupa Birliği (AB) standartları tarafından benimsenen ve tüm dünyada kabul görmüş 'yaşamboyu eğitim' programına, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ortaklığı ile Doğa Koleji öğretmenleri de tabi tutulacak. Teknoloji ağırlıklı eğitimlerle öğretmenlerin Y kuşağı ile daha sağlıklı iletişim kurması sağlanacak. Toplam 20 gün sürecek eğitimler BÜYEM bünyesinde görev tapan akademisyenler tarafından verilecek. Eğitimin başrol oyuncusu olan öğretmenler konusunda yenilikçi insan kaynakları çalışmaları oluşturduklarını belirten Doğa Koleji CEO'su Bünyamin Çelikten "Yeni nesil ile aynı dili konuşma mottosu ile teknoloji merkezli eğitimin kapılarını açtık" dedi. Çelikten programın detaylarıyla ilgili SABAH'ın sorularını yanıtladı.

20 GÜN 140 SAAT DERS


Sınıf öğretmenliği gelişim programı ihtiyacı nasıl doğdu?
Gelişen teknoloji, kuşaklar arasında devasa farklılıklar yaratıyor. Y kuşağı adı verilen, 2000'li yıllar ve sonrasında doğan nesiller konusunda büyük bir bilinmezlik hala sırrını koruyor. Özellikle eğitim hayatında, öğretmenlerin karşısına çok farklı bir tablo çıkıyor. Öğretmenlerimizin yeni neslin değişimlerine ayak uydurması ve onlara verilecek eğitimleri güçlendirmek için bu projeyi hayata geçirmek istedik.
Eğitimler ne kadar sürecek?
3 yıl boyunca sürecek eğitimlere toplam 700 sınıf öğretmeni tabi tutulacak. Öğretmenlerimiz toplam 20 gün, 140 saatlik dersler alacak.
Eğitimlerin içeriği nasıl olacak?
Doğa Koleji Liderlik Akademisi ve BÜYEM ile ortaklaşa planlanan program veliler ve çocuklarla etkili iletişim, atölye çalışmaları, konuk konuşmacılar ve farklı eğitim aktiviteleri içerecek şekilde tasarlandı.

ÖĞRETMENLER SERTİFİKA ALACAK


Programın öğretmenlere maddi getirisi olacak mı?
Öğretmenlerin hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini destekleyecek bu program sonunda katılımcılar, bitirme tezlerini hazırlayacak ve kurulda başarılı olarak değerlendirilenler sertifika almaya hak kazanacak.
Öğretmenler hangi eğitimlere tabi tutulacak?
Öğretmenlerimize dersler Türkiye'nin en önemli profesörleri tarafından verilecek. Okul toplumunu inşa etmekten, çocuklarla ve velilerle etkili iletişim modüllerine kadar çok farklı eğitim programları sunulacak.
Klasik eğitimler dışında farklı, ihtiyaca yönelik dersler olacak mı?
Evet. "Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar ve kaynaştırma eğitimleri", "21'inci yüzyılda empati kavramı", "teknoloji kullanarak ailelerle iletişim kurmak" gibi değişen dünya düzeninde öğretmenlerimize farklı bakış açıları kazandıracak dersler de verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa Koleji'nde kuşak farkı tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN