Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatura var ama sahip çıkan yok

Ruhsatsız olmasına rağmen piyasada satılan ve fatura kesilen zayıflama hapları yetki karmaşasına takıldı. Bakanlıklar sorumluluğu kabul etmezken acıyı çeken yine anneler oldu

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Fatura var ama sahip çıkan yok
Yan etkileri nedeniyle hızlı kilo vermek isteyen gençlerin ölümüne neden olan zayıflama haplarının fatura karşılığında rahatlıkla satılmasının sorumluluğu ortada kaldı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, "Ruhsatı biz vermiyoruz" derken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, "Ölüme neden olan haplara ruhsat vermedik" açıklamasını yapıyor. Eczaneler ruhsatsız ürün satmadıklarını söylerken çocukları zayıflama hapları yüzünden ölen ya da uzun süre hastanede tedavi gören ebeveynler ise, "İnternette ya da televizyonda bu haplar hâlâ satılabiliyor. Bunu görmeye dayanamıyoruz" diyor.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU YAPTIK
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ruhsatsız olduğu halde satışı devam eden ürünleri Gümrük Bakanlığı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdiklerini belirtiyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca şu bilgilere yer veriliyor: "Denetimlerde HHS Bitkisel Ürün Tanıtım Dağ ve Pazarlama adına Prolife FX15 isimli üründe ilaç etken maddesi sibütramini tespit etmesi üzerine bu ürünü piyasadan toplattık. Denetimde ayrıca Prolife FX15 isimli ürüne benzer New FX 15 isimli başka bir üründen alınan numunelerde sibütramin tespit edildi ve sorumlular hakkında ilgili Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu."

HASTA İSTERSE SATIYORUZ
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ruhsatlandırma sorumluluğunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda olduğunu bu durumda Sağlık Bakanlığı'nın olaya müdahalesinin söz konusu olmadığını belirtiyorlar. Eczane kanadı ise ruhsatsız ürün satışlarına asla izin vermediklerini ancak doktor tavsiyesi mecburiyeti olmadığı için hasta istediği taktirde satış yaptıklarını dile getiriyor.

'ANALAR AĞLAMASIN'
Dün yaptığımız haber üzerine zayıflama haplarından zarar gören ebeveynlerden onlarca telefon aldık. Telefonda hıçkırıklara boğulan ve soyadını vermek istemeyen 53 yaşındaki Fatma Teyze, 3 yıl önce 19 yaşındayken zayıflama hapları yüzünden kızının hayatını kaybettiğini ancak bu konuya kimsenin müdahale etmediğini anlattı. "Bu haplar hâlâ televizyonda, internette satılıyor. Kızım kullanmaya başladığında önlemeye çalıştım ama bakanlık ruhsatlı olunca bir şey diyemedim. 3 yıldan bugüne hiçbir şey değişmedi. Analar artık ağlamasın. 3 yıldır ağlıyorum, gözümde yaş kalmadı" diyen Fatma Teyze, yetkililerden bu duruma acil olarak müdahale edilmesini istedi.

ZARARLI MADDELER SONRADAN EKLENİYOR
Sektöre yeni giriş yapmış firmalar ilk olarak üretimini yaptıkları parti ürünleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na inceleterek içeriğinde sibutramin gibi zararlı maddeler olmadığına dair onay alıyorlar. Bu onayın ardından ürün etkili olmayınca ikinci üretilen partilerin içeriğine sibutramin ekleniyor. Bu müdahaleden ne müşterinin ne de bakanlığın haberi olmadığı için sağlığı tehdit etmesine rağmen satışı yapılabiliyor. Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, "Fırında ekmek yapar gibi ilaç üretiyorlar" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatura var ama sahip çıkan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN