Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolar namluda: 2.75 TL

Türk savaş uçaklarının DAEŞ hedeflerini vurması, dövizde Merkez Bankası'nın attığı iki adımına rağmen tansiyonu yine yükseltti. 2.75 TL'yi geçen dolar 5 haftanın zirvesine çıktı. Faiz çift haneye yükseldi

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Dolar namluda: 2.75 TL
Bayram sonrasındaki ilk işlem haftası piyasalar açısından adeta kâbusa döndü. Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından saldırıların devam etmesi ve Türk savaş uçaklarının DAEŞ hedeflerini vurması özellikle döviz ve faizde sert yükselişe neden oldu. Merkez Bankası'nın dün aldığı iki önleme rağmen dolar 2.7535 ile 5 haftanın zirvesine çıktı. Dolar, TL karşısında bir haftada yüzde 3.8 değer kazancı ile seçimden bugüne en yüksek haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Reel sektörün bir haftalık kur farkı zararı 17.5 milyar lira oldu.

HDP RİSKİ ARTIRDI

Türkiye'yi sarmalayan terör tehditinin yanı sıra, siyasi parti liderlerinden erken seçimin ön plana çıktığı yönünde açıklamalar gelmesi ve ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımının yaklaştığını gösteren veriler, piyasalardaki tansiyonun daha da yükselmesine neden odu. Diğer taraftan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, bu hafta sonu için İstanbul'da uluslararası bir toplantı ve yürüyüş çağrısına da dikkat çeken bankacılar bu gelişmenin bir risk faktörü olarak algılandığına da dikkat çekiyorlar.

MERKEZ'DEN İKİ HAMLE

Merkez Bankası, dün dolara karşı iki hamle gerçekleştirdi. Merkez, döviz cinsi zorunlu karşılıklara ödenen faizi artırıp, döviz depo faizini düşürdü. Merkez Bankası'nın bu hamlesi dolarda ilk etapta cılız da olsa bir düşüşe neden olsa da, gerek Başbakan'ın dünkü operasyonun bir süreç olduğunu açıklaması, gerekse doların küresel yükselişi önlemlerin etkisini azalttı.

FAİZ ÇİFT HANEYE ÇIKTI

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge kağıdın faizi, yüzde 9.83'ten 10.05'e çıkarak haziran ortasından beri en yüksek seviyeyi test etti. Faizde bir haftalık yükseliş 40 baz puanı geçti. On yıllık tahvilin de faizi yüzde 9.48'den 9.76'ya çıktı.

BORSADAN 530 MİLYON LİRA ÇIKTI
Perşembe günü yüzde 3.55 düşen borsa, haftanın son işlem gününde dalgalı bir seyir izledi. Gün içinde 77 bin 256 puana kadar inen endeks, daha sonra 79 binin üstüne çıktı. Borsa günü yüzde 0.48'lik artışla 78 bin 712 puandan kapattı. Endekste bir haftalık kayıp yüzde 4.9 oldu. Öte yandan sert düşüşün yaşandığı perşembe günü borsadan 530 milyon liralık para çıkışı oldu.

SEÇİM OLURSA 2015'İ KAYBEDERİZ
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, hükümetin bir an önce kurulmasının Türkiye'nin faydasına olacağına söyledi. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğini ziyaret için geldiği Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükekşi, "Türkiye'nin yeniden ekonomiye dönmesini sağlayacak hükümetin bir an önce kurulmasının faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi. Büyükekşi, "ihracatçıların erken seçimden mi yoksa hükümet kurulmasından mı yana oldukları" yönündeki soruyu, "Bizim birinci tercihimiz, bir an önce dengeli ve Türkiye'ye katkı sağlayacak hükümetin kurulması. Seçim olursa 2015 yılını kaybederiz. Bütün hedef bundan sonra 2016 yılı olur. Biz halbuki geçen sene bu zamanlar, '2015 yılında yapılacak seçimden sonra 4 yıl seçimsiz bir dönem yaşayacağız' diyorduk. Aksi takdirde bir yılı kaybedeceğiz" şeklinde yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar namluda: 2.75 TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN