Türkiye'nin en iyi haber sitesi

işsiz leri 'yazılımcı' yapacak

herhangi bir işte çalışmayan ancak bilgisayar ve yazılım konusunda ilgili işsizlere yeni bir fırsat kapısı açıyor

Giriş Tarihi: 30.7.2015 17:17 Güncelleme Tarihi: 30.7.2015 17:22
İŞKUR işsiz gençleri 'yazılımcı' yapacak
Herhangi bir işte çalışmayan ancak bilgisayar ve yazılım konusunda ilgili işsizlere yeni bir fırsat kapısı açılıyor. Yazılım konusunda dev ülkelerle yarışmak için kapasitesini artırmak isteyen Türkiye, yoluyla birçok genci iş sahibi yapacak bir eğitimden geçirmeyi hedefliyor. Yazılım sektöründe istihdam edilmek üzere İŞKUR tarafından verilmesi beklenen eğitimle birlikte hem rakamlarının azaltılması hem de uluslararası yazılım sektöründe ilerlemek için kapasite artırılmış olacak.

UZMANLAR YOL GÖSTERECEK

İŞKUR tarafından verilecek bu eğitimlerin yanı sıra uzmanlık alanı yazılım olan birçok profesyonel yazılımcının ilgili kişilere yönelik eğitim vermesi de planlanıyor. Bu kişilerin konferans, seminer ve sempozyumlarda vereceği eğitimlerle yazılım sektörünün teknolojik olarak daha doğru yönlendirilmesi sağlanacak. Yazılım uzmanları tarafından verilecek bu eğitimlerle, yazılım sektöründe iş yapan firmalar sektörün ne yönde geliştiği ve yatırım yapılması gereken alanlar gibi çeşitli konularda bilgi sahibi edilecek. Bu çalışmada TÜBİTAK'ın görev alması beklenirken üniversite ve STK'lar da bu konuya destek verecek.

YAZILIM YARIŞMALARI

TÜBİTAK'ın gerçekleştireceği bir diğer konu ise yazılım geliştirme yarışmaları olacak. Erken yaşlardan itibaren yazılım geliştirmeyi teşvik etmek için birçok yarışmanın düzenlenmesi hedefleniyor. Henüz taslak aşamasında olan bu hedeflerin gerçekleştirilmesinin netleşmesi durumunda çalışmalara 2016 yılında başlanması bekleniyor. (Türkiye)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR işsiz gençleri 'yazılımcı' yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN