Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paranın patronu rahatlattı

Giriş Tarihi: 30.7.2015 11:14 Güncelleme Tarihi: 30.7.2015 11:24
Paranın patronu rahatlattı

Başkanı "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.

Başkanı yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Başçı, 2015 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Erdem Başçı, 2016 yılı sonunda da enflasyonun orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Başçı, gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyelere ulaştığını belirterek ikinci çeyrekte küresel piyasalardaki oynaklığın etkisinin Türkiye ekonomisinde de gözlendiğini belirtti.

Erdem Başçı, "Yılın ikinci çeyreğinde temkinli para politikası politikasını sürdürdük, sıkı likidite politikasına devam ettik. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar getiri eğrisini yatay tutarak para politikasında temkinli duruş sergileyeceğiz. Sıkı para politikamız ekonominin dış şoklara dayanıklılığını artırdı" dedi.

''GENİŞ FAİZ KORİDORUNA İHTİYAÇ AZALACAK''

Faiz konusunda ise Merkez Bankası Başkanı "Önümüzdeki dönemde küresel para politikalarının normalleşmesinden sonra sözlü yönlendirme ile uzun vadeli faizlerin kalıcı düşeceğini değerlendiriyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye'de geniş faiz koridoruna olan ihtiyaç kademeli olarak azalabilir" dedi. Başçı, faiz politikasının operasyonel çerçevesini kademeli olarak sadeleştirmeyi değerlendireceklerini belirterek bunu Ağustos ayında teknik bir raporla başlatacaklarını söyledi.

''FED'DEN KİMSE ENDİŞELENMEMELİ''


Başçı, Fed faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.

Döviz likiditesinde dengeleyici, finansal sektörde destekleyici, TL'de sıkı para politikası izleyeceklerini belirten Başçı "Döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görümündeki iyileşmeyi geciktiriyor. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz. Türk ekonomisi ılımlı büyümeye devam ediyor" diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı, Avrupa Birliği'ne ihracatın arttığını ancak jeopolitik gelişmelerin ihracata etkisini izlediklerini ifade etti.

Başçı, büyümede aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek "OVP'nin bir miktar altında ancak artı bir büyüme ile yılı tamamlarız. Yılın ikinci yarısında ılımlı büyüme eğilimi sürecek. Talep koşulları enflasyona katkı verecek. Cari dengedeki iyileşme sürecek ama dış talep koşullar iyileşmeyi sınırlayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paranın patronu rahatlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN