Ağustos farkı hesaplarda

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Ağustos farkı hesaplarda

Bu ay 2 milyon 644 bin kişiye farklı maaş ödenecek. Çalışan emeklilerin maaşına yüzde 5'lik kesinti avantajı yansıyacak. 2 milyon emekliye de zam farkı var...

Çalışan emekliler ile Emekli Sandığı'ndan emekli, malüllük, vazife malüllüğü, dul ve yetim aylığı alanlara bu ay maaşları farklı verilecek. Emekli Sandığı'ndan emekli, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 2 milyon 14 bin 79 kişiye zam farkları bu ay ödeniyor. Bu kişilerin 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere aylıklarının fark tutarı, bu ay hesaplarına yatacak. Farklar da maaşlarla aynı gün birlikte verilecek. Aylıklarını 3'er aylıklar halinde alanlardan; birinci grupta Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde aylık alanlara 1 aylık tutarında, ikinci grupta Haziran- Temmuz-Ağustos döneminde aylık alanlara 2 aylık tutarında, üçüncü grupta Temmuz-Ağustos- Eylül döneminde aylık alanlara 3 aylık tutarında, aylıklarını her ay alanlara 1 aylık tutarında aylık farkı tahakkuk ettirildi.

KESİNTİ YÜZDE 10
Çalışan emeklilerin eline geçen para da bu ay artacak. Emekli olup ticari faaliyette bulunanların maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 10'a indi. Çalışan emekliler, yüzde 5'lik avantajı, bu aydan itibaren her ay hissedecek. 630 bin 485 kişinin kesintisi azalacak.

BORÇLAR SİLİNDİ
30 Nisan tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla prim borcu olan Bağ-Kur'lular için yeni dönem başladı. Bu kişilerin borçları silindi, hizmetleri donduruldu. Böylece Bağ-Kur'lular borçtan kurtulduğu gibi, artık sağlık hizmetlerinden de yararlanmaya başlayacak. Borçlar bittiği için de emeklilik yolu da açılacak.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağustos farkı hesaplarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN