Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel dolar alarmı

Fed'in faiz artırımı yaklaştıkça gelişmekte olan piyasalarda endeks ve para birimleri çalkalanıyor. Brezilya'nın başı çektiği dalgalanmadan Türk Lirası da nasibini aldı. Dolar dün 2.79'u gördükten sonra geriledi

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Küresel dolar alarmı
ABD Merkez Bankası Fed'in faiz artırım takvimi yaklaştıkça gelişmekte olan ülkelerin para birimlerindeki tahribat da artıyor. Türkiye'nin de dahil olduğu Brezilya, Meksika, Rusya, Çin, Hindistan gibi ülkelerin para birimleri rekor düşük seviyelerde. 6 aylık değişime bakıldığında en yüksek değer kaybı Brezilya'da. Real, yılbaşından bu yana yüzde 26.9'luk değer kaybıyla 12 yılın en değersiz dönemini yaşıyor. Bunu yüzde 19 ile Türk Lirası izliyor. Rus Rublesi de 6 ayın en düşüğünde.

MERKEZLER HAREKETE GEÇİYOR

Değer kaybında üçüncü sırayı yüzde 10'lu seviyeler ile Güney Afrika Randı ve Meksika Pezosu paylaşıyor. Fed'in faiz artırımına karşı merkez bankaları da harekete geçmeye başladı. Güney Afrika Merkez Bankası repo faizini 25 baz puan artırarak yüzde 6'ya çekerken, dün de Meksika Merkez Bankası önümüzdeki iki ay boyunca düşüşü engellemek için 8.6 milyar dolar harcayacaklarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise faiz koridorunu kaldırarak basitleştireceğini bildirdi. Brezilya Merkez Bankası çarşamba günü gösterge faizini yüzde 14.25'e yükseltti.

ASYA'NIN 12 MİLYAR $'I ABD'YE UÇTU

Hisse senedi ve fonlardan da çıkışlar hızlanmaya başladı. Yatırımcılar gelişmekte olan ülke fonlarından 30 Temmuz'dan bu yana 4.5 milyar dolar taşıdı. Bir hafta önceki çıkış ise 3.3 milyar dolar düzeyindeydi. Son üç haftada ise 14.5 milyar dolar çıkış oldu. Bu miktarın 12.1 milyar doları yani büyük bir bölümü Asya'dan çıktı. ABD Merkez Bankası verilerine göre ise para girişi hafta başından bu yana 27 milyar dolar arttı.

EN KÖTÜ TEMMUZ UĞURLANDI
Tüm gelişmekte olan ülkelerde en kötü temmuz ayı yaşandı. Çin hisse senedi piyasaları en zayıf halka olarak bir ayda yüzde 15'e yakın değer kaybı yaşadı. Güney Afrika dışında Uganda, Angola, Kenya ve Gana gibi birçok Afrika ülkesi de faiz artırımına gitti. 16 yılın en düşük seviyesini gören Malezya Ringiti'ni tutabilmek için merkez bankası müdahale edeceğini açıkladı. Emtia piyasası da dört yılın en kötü ayını geçirdi. Emtia, bakırdan petrole fiyatlarda düşüş görülmesi ile 2011'den bu yana en kötü performasını sergiledi. Bakır da altı yılın en düşük seviyesine geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel dolar alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN